Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ürdün, koronavirüs aşısı olmayan yabancı işçileri sınır dışı edecek

Ürdün, koronavirüs aşısı olmayan yabancı işçileri sınır dışı edecek

Cumartesi, 30 Ekim, 2021 - 16:45
Ürdün'de bir sağlık çalışanı bir vatandaşa koronavirüs aşısı vuruyor (Arşiv-Reuters)

Ürdün İçişleri Bakanlığı bugün (Cumartesi) yaptığı açıklamada, Aralık ayı ortasından itibaren iki doz koronavirüs aşısı olmayan yabancı işçilerin ülkeden sınır dışı edileceğini duyurdu.

Bakanlık, Ürdün Haber Ajansı Petra tarafından bildirilen açıklamasında, "Önümüzdeki Aralık ayının 15’inden itibaren Kovid-19 aşısını (iki doz) olmayan yabancı işçilere karşı sıkı tedbirler alınacak. Bu tedbirler arasında aşı olmayanların sınır dışı edilmesi de yer alıyor” ifadelerine yer verildi.

Bakanlık bu kararın halk sağlığını ve güvenliğini korumak, virüse karşı halka bağışıklık kazandırmak ve özellikle virüsün başkalarına bulaştırılmamasını sağlamak amacıyla alındığını belirtti.

Bakanlığın açıklamasına göre, yabancı işçiler aşıyı ücretsiz olarak ve oturma izni veya çalışma izni ibrazına gerek duymadan olabilirler. Bu yaz itibariyle Ürdün, yalnızca aşı olan yabancı işçiler için çalışma izinlerini yenilemeye başladı. Ürdün'de on binlerce Mısırlı, Filipinli ve diğer milletlerden işçi bulunuyor.

Tüm Ürdün şehirlerinde Ürdünlü veya yabancı ayrımı gözetmeksizin herkese ücretsiz aşı yapmak üzere çalışan aşı merkezleri var.

Şimdiye kadar, her iki aşı dozunu da olanlar, 10 milyonluk toplam nüfusun 3.5 milyonunu oluşturuyor.

Ürdün’de şimdiye kadar 859 binden fazla koronavirüs vakası 11 binden fazla ölüm kaydedildi.


Editörün Seçimi

Multimedya