Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fas, gece sokağa çıkma yasağını kaldırdı

Fas, gece sokağa çıkma yasağını kaldırdı

Çarşamba, 10 Kasım, 2021 - 08:15

Fas hükümeti, ülkenin tüm bölgelerinde gece sokağa çıkma yasağını bugünden itibaren kaldırdı. Yapılan açıklamada kararın Bilimsel ve Teknik Komite’nin tavsiyeleri ve ulusal aşı programından elde edilen olumlu sonuçlar baz alınarak verildiği belirtildi. Karar, sağlık ile ilgili acil durum yönetiminin yasal gerekliliklerine göre verildi.

Açıklamada, hükümetin aşı izin belgesi veya aşıdan muaf olunduğunu gösteren belgelerin kullanılacağı gibi başka önlemlerin alındığı belirtildi. Yurt dışına seyahat, koronavirüs tedbirleri nedeniyle kapatılan alanlara girilmesi, işyerleri, turistik ve ticari kuruluşların yanı sıra kafeler, restoranlar, spor salonları, hamamlar ve diğer kamu tesisleri hakkında yeni kararlar alındı. Alınan kararlar sonucunda çalışanların herhangi bir belge sunmadan bir bölgeden diğer bölgeye gitmesine izin verilmesine, tedbirlere uyulması koşuluyla cenaze törenlerinin, partilerin ve düğünlerin düzenlenmesine, kişilerin toplantılara katılmalarına izin verilmesine karar verildi.

Hükümet, düzenli bir saha değerlendirmesi yaptığını, bölgesel ve yerel gelişmeleri yakından takip ettiğini ve vatandaşların sağlığını korumak için gerekli kararların aldığını belirtti.

Hükümet, tüm halkı koronavirüs ile mücadele etmek konusunda tedbirlere uymaya davet etti. Normal bir hayat sürülmesi için aşı olmayan kişilerin ve üçüncü doz aşı olacak vatandaşların sağlık merkezlerine gitmesi konusunda çağrıda bulunuldu.


Editörün Seçimi

Multimedya