Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

COP26 İklim Zirvesi nihai bildiri taslağı, emisyon kesintilerini hızlandırılmaya çağırıyor

COP26 İklim Zirvesi nihai bildiri taslağı, emisyon kesintilerini hızlandırılmaya çağırıyor

Çarşamba, 10 Kasım, 2021 - 15:00
Glasgow’daki iklim zirvesi çalışmaları (AFP)

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nın (COP26), nihai bildirisinin ilk taslağı, dünyanın küresel ısınmayı 1,5 ve 2 derecenin altında tutma hedeflerine ulaşmak için 2022 sonuna kadar 2030 iklim planlarını yeniden gözden geçirmeye ve güçlendirmeye çağırıyor.

Glasgow’da 200 ülkenin delegeleri arasında Paris Anlaşması’nın ısınmanın sınırlandırılmasına ilişkin hedeflerini uygulama yolları üzerine on gün süren tartışmaların ardından hazırlanan metinde, tüm tarafların gelecek yılın sonuna kadar karbonların kesilmesi için yeni ve gelişmiş planlar hazırlamaları gerektiği belirtiliyor.

Taslak metinde, küresel ısınmayı 1,5 santigrat derece ile sınırlamak için bu kritik on yılda tüm tarafların anlamlı ve etkili önlemler almasının gerektiği ifade ediliyor.

Söz konusu metinde ayrıca, sel, kuraklık ve fırtınalar yoluyla birçok ülkede görülen küresel ısınmanın kötü etkilerini önlemek için sera gazı emisyonlarında hızlı ve sürdürülebilir azalma gerektiği de vurgulanıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya