Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Koronavirüs aşısı yaptırmayanlar, aşılılara oranla ölüme 16 kat daha yakın

Koronavirüs aşısı yaptırmayanlar, aşılılara oranla ölüme 16 kat daha yakın

Avustralyalı yetkililer vatandaşlarını Kovid-19’a karşı aşı olmaya davet ediyor
Çarşamba, 10 Kasım, 2021 - 12:45

Avustralya'nın Yeni Güney Galler (NSW) eyaletinden yapılan açıklamaya göre veriler yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aşı yaptırmamış kişilerin, yaptıranlara kıyasla yoğun bakım ünitelerine girme ve koronavirüs kaynaklı ölme olasılığının 16 kat daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Şarku'l Avsat'ın Reuters haber ajansından aktardığı habere göre, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının başlamasıyla birlikte Avustralyalı yetkililer vatandaşlarına aşı olmaları yönünde çağrıda bulundu.

NSW Sağlık Bakanlığı tarafından Pazartesi günü geç saatlerde yayınlanan veriler, Ekim ayına kadar 4 ay boyunca koronavirüsün mutasyona uğramış Delta varyantına bağlı hayatını kaybeden 412 kişinin yalnızca 11’inin tam doz aşı olduğunu gösteriyor.

Salgına bağlı hayatını kaybedenlerin yaş ortalaması 82’idi.

Ülke genelinde yoğun bakım ünitelerinde tedavi görenlerin yalnızca yüzde 3’ü koronavirüse karşı 2 doz aşı olurken aynı zamanda 16 Haziran -7 Ekim tarihleri arasında kayıtlara geçen 61 bin 800 vakanın yüzde 63'ünden fazlası aşılanmadı.

NSW Eyalet Sağlık Müsteşarı Kerry Chant yaptığı açıklamada, “Neredeyse tehlikeli hastalığı olmayan ve iki doz Kovid-19 aşısı yaptıran gençlerin enfeksiyon oranı daha düşük seyrediyor. Aynı zamanda, bu yaş grubunda aşı yaptırmayan gençlerin Kovid-19’a yakalanma olasılığı daha yüksek ve hastaneye yatırılmaları gerekebiliyor” ifadelerini kullandı.

Raporun sonuçları, salgına karşı aşı yaptırmamış bireylerin Kovid-19’tan ölme olasılığının tam doz aşı yaptıranlara oranla 11 kat daha fazla olduğu Eylül ayında ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) tarafından açıklanan verilerle bağdaşıyor.

Avustralya, Haziran ayında başlayan son derece bulaşıcı Delta varyantının salgını başlayana kadar Sidney, Melbourne, en büyük şehirleri ve ulusal başkenti Canberra bu yıl büyük ölçüde hastalıktan etkilenmemişti.

Avustralya, son derece bulaşıcı ve hızlı yayılım gösteren Delta varyantının patlak vermesinden bu yana virüsten büyük ölçüde kurtulmuştu. Haziran ayında ülkenin en büyük iki şehri, Sidney, Melbourne ve başkent Canberra’da aylar süren kapanmaya yol açtı.

Koronavirüsün yayılım gösterdiği bölgeler, aşılama hedefleri yüzde 70 ve 80 oranında aştıktan sonra katı kısıtlamaları hafifletti.

Sidney ’inde içinde yer aldığı NSW’deki aşı dağılımı, ilk doz aşı olma kapsamında 16 yaş ve üzeri nüfusun yaklaşık yüzde 94’üne ulaşmasının ardından stabilize olmuş gibi görünüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya