Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemen, Suudi Arabistan’ın petrol yardımlarının beşinci partisini teslim aldı

Yemen, Suudi Arabistan’ın petrol yardımlarının beşinci partisini teslim aldı

Perşembe, 11 Kasım, 2021 - 11:45
Suudi Arabistan tarafından Yemen’de elektrik ihtiyacını karşılamak için gönderilen petrol türevlerinin toplamı 507 bin tonu aştı (SDRPY)

Yemen hükümeti, Yemen için Suudi Kalkınma ve Yeniden Yapılanma Programı (SDRPY) aracılığıyla sağlanan Suudi petrol türevleri bağışının 60 bin tonu dizel, 30 bin tonu da mazot olmak üzere toplam 90 bin tondan oluşan beşinci partiyi teslim aldı.

Suudi Arabistan tarafından Yemende elektrik ihtiyacını karşılamak için gönderilen petrol türevlerinin toplamı 507 bin tonu aştı.

SDRPY Aden Temsilcisi Muhammed el-Yahya petrol limanında düzenlenen tören sırasında yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan liderliği direktiflerinin Yemen hükümetinin taleplerine yanıt olarak geldiğini söyledi. Yahya, direktiflerin Yemen halkına hizmetin yanı sıra Suudi Arabistan'ın Yemen'e her alanda sağladığı desteğin bir uzantısı ve iki ülke arasındaki kardeşlik bağlarının güçlü teyidi olduğunu söyledi.

SDRPY aracılığıyla Suudi petrol türevleri hibesinin 422 milyon dolar olarak tahmin edildiğini söyleyen Yahya, hibenin başlamasından bu yana ilk dört ay içerisinde elektrik istasyonlarına 310 milyon litreyi aşkın petrol türevi tedarik edildiğini, böylece bin 140 gigavatdan fazla üretim sağlandığını söyledi. Elektrik abonesi başına ortalama tüketimin yüzde 30 arttığına dikkati çeken Yahya, Suudi hibesinin ilk çeyreğinde 2 bin 250’yi aşkın Yemen vatandaşına iş fırsatı sağlandığını ve elektrik üretiminin yüzde 40 artış yaşadığına dikkati çekti. Toplamda 3 bin 163 kamyonla nakliye ve lojistik hizmetinin gerçekleştiğine vurgu yapan yetkili, yüzde 30’luk elektrik enerjisiyle çeşitli sağlık, eğitim ve hizmet alanlarında genel koşulların iyileştirilmesine katkıda bulunulduğunu dile getirdi. 2020 yılının aynı döneminde petrol türevleri hibesi ile elektrik üretiminde  yüzde 17’lik bir artış yaşanmıştı.

Açıklamasında Suudi Arabistan'ın bu hibe yoluyla, elektrik santrallerini işletmek için akaryakıt fiyatlarının istikrarına ve Yemen halkının üretken gücünü artırmaya katkıda bulunmayı amaçladığına atıfta bulunan Yahya, ayrıca hibelerin  hayati sektör hizmetlerin iyileştirilmesi,  altyapının geliştirilmesi, Yemen içindeki temel hizmetlerin iyileştirilmesi, sık görülen elektrik kesintilerinin azaltılması ve Yemen vatandaşlarının günlük yaşamlarının iyileştirilmesine katkı sağlamaya devam ettiğini kaydetti.

Öte yandan Yemen Enerji ve Elektrik Bakanı Müsteşarı  Abdulhakim Fadıl, hibenin elektrik enerjisi üretiminin artırılmasına ve vatandaşların acılarının hafifletilmesine katkıda bulunduğunu söyleyerek, Suudi Arabistan'ın başta elektrik olmak üzere Yemen’e çeşitli alanlarda ve sektörlerde verdiği desteğe övgüde bulundu.

Yemen ile Suudi Arabistan arasındaki petrol türevleri hibe anlaşmasının uygulanmasını denetleyen ve takip eden Ortak Yönlendirme Komitesi Başkan Yardımcısı Mühendis Velid el-Abbasi, SDRPY aracılığıyla sağlanan petrol hibesinin önemine dikkati çekerek, hibenin Yemen’in içinden geçtiği zor koşullar altında gerçekleştiğini ve genel durumun istikrara kavuşturulmasında önemli rol oynadığına vurgu yaptı.

Abbasi, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi ve Yemen Başbakanı Muin Abdulmelik’in hibe kullanımını optimize etmenin önemine ilişkin direktiflerine atıfta bulunduğunu, bunun Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın önderliğinde Suudi Arabistan’ın Yemenlilere ekonomik, politik, sosyal, insani yardım gibi çeşitli sektörlerde onurlu insani duruşunun bir uzantısı olduğuna dikkati çekti. Yetkili ayrıca, Suudi Arabistan’ın öncülük ettiği Arap Koalisyonu ile İran destekli Husi darbecilerin sona erdirmedeki rolüne övgüde bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya