Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Covaxin aşısı, Hindistan’ın Kovid-19 ile mücadelesinde oldukça etkili oldu

Covaxin aşısı, Hindistan’ın Kovid-19 ile mücadelesinde oldukça etkili oldu

Cuma, 12 Kasım, 2021 - 07:30
Hindistan’da koronavirüs ile mücadele etmek Covaxin aşısı yapılırken (EPA)

Yapılan bir araştırma, Hindistan’ın Kovid-19 virüsüne karşı ürettiği ilk aşı olan Covaxin’in virüse karşı oldukça etkili olduğunu gösterdi. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) geçtiğimiz hafta aşının kullanımına onay vermişti.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığına göre The Lancet dergisinde yayınlanan araştırmada aşının yetişkinlerde kullanılmasının virüse karşı oldukça etkili olduğu, aşının kişilerde ciddi yan etkilere neden olmadığı belirtildi.

WHO, 3 Kasım’da aşının acil kullanımına onay verdi. WHO’nun araştırmaya dayanarak acil kullanım izni verdiği düşünülüyor.

Covaxin, Hindistan’da üretilen ilk koronavirüs aşısı oldu. Aşı, biyoteknoloji şirketi Bharat Biotech tarafından geliştirildi ve üretildi.

Covaxin, WHO tarafından onaylanan Kovid-19 aşıları arasında girdi. Listede Pfizer/ BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Johnson& Johnson, Sinopharm, Sinovac aşıları yer alıyor.

Yapılan çalışmada 25 bin kişiye Covaxin aşısı ve placebo aşı yapıldı. Covaxin olan kişiler yüzde 75 oranında daha az virüse yakalandı.

Bu oran, RNA aşısı kullanan Pfizer/BioNTech ve Moderna aşılarından daha düşük bir seviyede olsa bile diğer aşılara nazaran daha etkili bir sonuç ortaya koyuyor.

Covaxin aşısının özellikle yoksul ve gelişmekte olan ülkeler için daha etkili olacağı düşünülüyor. Çünkü aşı, aşırı düşük sıcaklıklarda saklanması gereken ve lojistiği önemli olan diğer RNA aşılarından daha kolay depolanabiliyor.

Araştırmacı Jing-Zin Li ve Feng-Cai Zhu, Covaxin’in üretilmesinin düşük ve orta gelirli ülkelerdeki yetersiz aşı stoklarına katkıda bulunacağını belirtti. Ancak yapılan açıklamada aşı deneylerin sadece Hindistan’da yapıldığını ve dolayısıyla çalışmanın sınırlı bulgular ortaya koyduğunu belirterek diğer ülkeler için bir genelleme yapma olasılığının kısıtlı olduğu ifade edildi.

Aşı hakkında bir diğer olumsuz yorum ise aşı çalışmasının, diğer koronavirüs aşılarına daha dirençli olan ve en bulaşıcı mutasyon olan delta varyasyonun yayılmasından önce, Kasım 2020 ve Ocak 2021 tarihleri arasında gerçekleştirmesi oldu.

Araştırmacılar, o sırada delta varyasyonuna yakalanan hastaları tespit edebildi. Covaxin aşısı olan grubun sayısı, placebo aşı olan kişilerin sayısından üçte iki daha azdı. Yapılan araştırma sonucunda aşının az da olsa delta mutasyonuna karşı bir koruma sağladığı belirtildi.


Editörün Seçimi

Multimedya