Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Riyad, BMGK’nın 3 Husi liderini yaptırım listesine almasından memnun

Riyad, BMGK’nın 3 Husi liderini yaptırım listesine almasından memnun

Cumartesi, 13 Kasım, 2021 - 07:45
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK), Yemen’de barış, güvenlik ve istikrarı engellemesi nedeniyle İran destekli Husi milislerinin 3 liderini yaptırım listesine dahil etmesini memnuniyetle karşıladı.

Bakanlık, yaptırım uygulanacak kişiler listesinin terörist Husi milislerini ve milisleri destekleyen kişilerin faaliyetlerine son verilmesine katkıda bulunacağı beklediğini ifade etti. Bakanlık, listenin Husi milislerinin tehlikelerine engellenmesine, Suudi Arabistan’daki sivilleri ve ekonomik tesisleri hedef almasına, Yemen halkının yaşadığı zorluklara son vermesine, uluslararası denizcilik faaliyetlerini ve komşu ülkeleri tehdit etmesine son vermede yardımcı olacağını belirtti ve yaptırımların Husi milislerinin saldırılarını finanse etmek için füze, silahlı insansız hava aracı (SİHA), silah ve para tedarik etmesine engelleyeceğini belirtti.

Bakanlık, Suudi Arabistan’ın Yemen’e ve Yemen’in meşru hükümetine destek verdiğini, Yemen’de yaşanan krizin sona ermesi ve Yemen halkının acı çekmesini engellemek için kapsamlı bir siyasi çözüme ulaşmak için tüm uluslararası çabaları desteklediğini yineledi.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), BMGK’nın attığı adımı memnuniyetle karşılayarak liderlerin listeye dahil edilmesinin tehditleri azaltacağını ifade ederek listenin Yemen halkını, Suudi Arabistan’ın güvenliğini ve uluslararası denizcilik faaliyetlerini tehdit eden Husi milislerinin para ve mühimmat elde etmesini engelleyeceğini belirtti.

İİT, Yemen halkına ve Yemen’in meşru hükümetine destek verdiği yineleyerek uluslararası toplumu bölgede barışın sağlanmasını desteklemek, Yemen halkının acılarını hafifletmek ve yaşanan krize son vermek için çalışmaya davet etti.


Editörün Seçimi

Multimedya