Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hindistan: Hava kirliliği vatandaşları evlerinin içerisinde maske takmaya zorluyor

Hindistan: Hava kirliliği vatandaşları evlerinin içerisinde maske takmaya zorluyor

Cumartesi, 13 Kasım, 2021 - 14:30
Vatandaşlar Yeni Delhi'de hava kirliliğinin neden olduğu yoğun sisin ortasında koruyucu maske takıyor (AFP)

Hindistan Yüksek Mahkemesi, Yeni Delhi ve komşu bölgelerinin kötü hava kirliliği nedeniyle acil bir durumda olduğunu açıkladı. Press Trust of India isimli haber ajansına göre, bu durum vatandaşları evlerinde maske takmaya zorladı.


Mahkeme, merkezi hükümetten ve Delhi yönetiminden hava kalitesini iyileştirmek için acil önlemler almasını istedi.


Bloomberg haber ajansına göre, mahkeme Hindistan başkentinde araçları durdurmak veya bir kapatma uygulamak gibi adımlar atmayı önerdi.


Hava kirliliğini dünya çapında izleyen "IQ Air" haber sitesine göre, Yeni Delhi için hava kalitesi endeksi "AQI" yerel saatle akşam bir buçukta 580'e ulaştı. 50'nin altındaki değerler güvenli kabul edilirken, 300'ün üzerindeki değerler tehlikeli olarak kabul ediliyor.


Hindistan başkenti kış aylarında her yıl şiddetli hava kirliliğinden muzdarip olurken Hindistan'ın enerji ihtiyacının dörtte üçünü oluşturan fosil yakıtlara aşırı bağımlılık sorunu daha da kötüleştiriyor.


Editörün Seçimi

Multimedya