Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İspanya’nın Büyük Kanarya Adası açıklarında batan teknede 8 göçmen hayatını kaybetti

İspanya’nın Büyük Kanarya Adası açıklarında batan teknede 8 göçmen hayatını kaybetti

Pazartesi, 15 Kasım, 2021 - 09:00
Lanzarote Adası’ndaki Arrecife Limanı’na varan göçmenlere yardım eden Kızılhaç üyeleri (EPA)

İspanya Acil Servisleri, İspanya’daki Büyük Kanarya (Gran Canaria) Adası açıklarında batan bir teknede 7 göçmenin cesedinin bulunduğunu, sekizinci göçmenin karaya ulaştıktan sonra hayatını kaybettiğini açıkladı.

Yapılan açıklamalara göre Kuzey Afrika kökenli 62 kişi en az bir haftadır teknede yolculuk yapıyor. 3 göçmen acil tedavi görmek için helikopterle nakledilirken diğer göçmenler Büyük Kanarya Adası’ndaki bir hastaneye kaldırıldı.

Denizcilik Kurtarma Servisi açıklamasına ve AFP’nin haberine göre akşam saatlerinde bir Fransız yelkenlisi adanın 38 mil güneyindeki tekneyi tespit etti. Teknenin yanına hemen bir ekip gönderildi.

Göçmen teknesine ulaşıldığında 7 göçmen hayatını kaybetmişti.

Aynı gece başka bir teknede ise aralarında bir kadın ve bir çocuk olmak üzere 36 göçmen bulunuyordu. Acil Servis, göçmenlerin adanın 8 mil güneyindeki Arguingen’e gönderildiğini açıkladı.

Fas ve Cezayir üzerinden gelen göçmenler, tehlikelere rağmen İspanya’ya ulaşmaya çalışıyor. Bu yolculuklarda birçok göçmen hayatını kaybediyor.

İspanya İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre Ocak ve Ekim ayları arasında deniz yoluyla 32 bin 713 göçmen İspanya’ya ulaştı. Bu sayı, 2020’nin aynı dönemindeki göçmen sayısından yüzde 24,2 daha fazla.

Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) geçtiğimiz Eylül ayındaki verilerine göre 2021 yılında diğer yıllara göre daha fazla göçmen hayatını kaybetti. Sadece 2021 yılında en az bin 25 göçmen hayatını kaybetti.

Yapılan açıklamalarda Kanarya Adaları’na ulaşmak oldukça tehlikeli. IOM, bu yılın Ocak ve Ağustos ayları arasında Kanarya Adaları’na ulaşmak isterken en az 785 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya