Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Erdoğan, Suriye’nin kuzeyindeki YPG mevzilerini hedef alma uyarısını yineledi

Erdoğan, Suriye’nin kuzeyindeki YPG mevzilerini hedef alma uyarısını yineledi

Pazartesi, 15 Kasım, 2021 - 07:30

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’nin kuzeyinde Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) belkemiğini oluşturan YPG mevzilerini hedef alan bir askeri operasyon olasılığını bir kez daha ima ederek, Türkiye’nin Suriye ile güney sınırındaki güvenlik hatlarını güçlendirme sözü verdi.

Erdoğan, Çanakkale’de yapımı tamamlanan projelerin toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Sınırlarımızın üzerine kurduğumuz güvenlik hatlarını birleştireceğiz” diyerek, ABD destekli SDG’nin temelini oluşturan YPG’ye karşı bir operasyona atıfta bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümet yetkilileri, geçtiğimiz haftalarda Suriye’nin kuzeyindeki YPG mevzilerini hedef alan yeni bir askeri operasyon başlatma uyarılarında bulundu.

Türkiye, ABD ve Rusya’yı, 2019'da Ankara ile yapılan anlaşmalar kapsamında YPG’yi güney sınırından 30 kilometre uzakta tutma taahhütlerini yerine getirmemekle suçluyor.

Türkiye, olası bir askeri operasyona hazırlık olarak bölgeye daha fazla askeri takviye gönderdi ve Suriye’nin kuzeyinde yüzlerce ek asker konuşlandırdı.

Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ekim ayı sonunda Roma’da G20 liderler zirvesinin oturum aralarında ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesinin ardından operasyon olasılığına ilişkin açıklamalar azaldı.

Türk güçleri ve ona bağlı muhalif gruplar, son dönemde Fırat’ın doğu ve batısındaki YPG mevzilerine yönelik çok sayıda saldırı gerçekleştirdi.

Aynı bağlamda, son günlerde Suriye’nin kuzeybatısındaki Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde, Halep, Lazkiye ve İdlib’de eksenlerinde Suriye rejim güçleri ile Türkiye’ye yakın muhalif gruplar arasında çatışmalar yaşandı.

Rejim güçleri, İdlib’in doğusundaki Taftanaz ilçesi çevresi, Lazkiye kırsalındaki Türkmen Dağı ve Halep’in batısındaki Tadil ve Kefr Taal köylerini top atışları ile hedef aldı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) dün yaptığı açıklamaya göre, muhalifler gruplar ise rejim güçlerinin Maaret en-Numan şehri ile Carade ve Hamidiye köyleri civarındaki mevzilerini hedef aldı.

Rejim güçleri ve muhalifler arasında, İdlib kırsalındaki Zaviye Dağı’nda yer alan Futeyra ve Fleyfel bölgelerinde de ağır makineli tüfekler ile karşılıklı saldırılar yaşandı.


Editörün Seçimi

Multimedya