Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan, BMGK’nın Husi liderlerini yaptırım listesine dahil etmesini memnuniyetle karşıladı

Suudi Arabistan, BMGK’nın Husi liderlerini yaptırım listesine dahil etmesini memnuniyetle karşıladı

Çarşamba, 17 Kasım, 2021 - 08:00
Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Bakanlar Kurulu toplantısına video konferans aracılığıyla başkanlık ediyor (SPA)

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, video konferans aracılığıyla Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında dün toplandı.

Bakanlar Kurulu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Yemen’de barış, güvenlik ve istikrara yönelik doğrudan tehditleri nedeniyle İran destekli Husi milislerin 3 liderini yaptırım listesine dahil etmesini memnuniyetle karşıladıklarını yineledi.

Bakanlar, bu kararın Husilerin eylemlerine son verilmesiyle birlikte Yemen halkı, komşu ülkeler ve uluslararası seyrüsefere yönelik tehditleri etkisiz hale getirmeye katkıda bulunacağına dair umudu ifade etti.

Toplantıda, BMGK daimi üyelerinin Suudi Arabistan’a yönelik Husi saldırılarını kınayan, Yemen’deki krizi sona erdirmek ve insani acıları hafifletmek için kapsamlı bir siyasi çözüme ulaşmak amacıyla tüm Yemenli taraflara gerçek bir diyaloga girme çağrısında bulunan açıklaması ele alındı.

Bakanlar Kurulu’nda, Suudi Arabistan’ın Etiyopya’daki gelişmeleri yakından takip ettiği ifade edildi.

Riyad’ın tüm taraflara ateşkes yapılması, tüm düşmanca eylemlerin durdurulması, diyaloğa geri dönülmesi, barışçıl çözümler bulunması, sivillerin korunması ve insani yardım kuruluşlarına izin verilmesi için çağrıda bulunduğu vurgulandı.

Toplantının başında, son birkaç gün içinde Suudi Arabistan ile birkaç kardeş ve dost ülke arasında çeşitli alanlarda işbirliğini geliştirme amacıyla yapılan toplantı ve görüşmeler hakkında bilgi verildi.

Bu bağlamda bakanlara, Kral Selman’ın Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Sani’den aldığı mesaj ve Veliaht Prens’in İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile yaptığı telefon görüşmesinin içeriği ifade edildi.

Bakanlar Kurulu, ülkenin çevre ve iklim değişikliği alanındaki girişim ve çabalarını, özellikle de 2060 yılına kadar sıfır karbon emisyonuna ulaşma kararlılığını takdir etti.

Enformasyon Bakanı Vekili Dr. Macid el-Kasabi’nin toplantının ardından Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya bildirdiğine göre, toplantıda Körfez İşbirliği Konseyi (KİK)İçişleri Bakanları’nın 38. toplantısının sonuçları gözden geçirildi.

Bakanlar toplantıda, Körfez ortak güvenlik çalışmasının daha fazla işbirliği ve koordinasyonla güçlendirilmesinin önemini vurguladı.

Kabine, Suudi Arabistan’ın Paris Barış Forumu ve Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Genel Konferansı’na katılımına da değindi.

Toplantıda, Suudi Arabistan Enerji Bakanlığı ile Çin Ulusal Enerji İdaresi arasında hidrojen enerjisi alanında işbirliğini öngören mutabakat zaptı hakkında Çin tarafıyla görüşmesi ve imza atması için Enerji Bakanı’na yetki verildi.

Dışişleri Bakanı’na, Fransa ile siyasi istişarelere ilişkin bir mutabakat zaptı taslağı üzerinde Fransa tarafıyla görüşme yetkisi verildi.

Sağlık bakanına ise, Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı ile Dünya Ekonomik Forumu arasında sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi konusunda işbirliğini öngören anlaşmaya dair görüşmelerde bulunma ve imzalama yetkisi verildi.

Bakanlar Kurulu toplantısında ülkenin iç işlerine ilişkin bir takım kararlar da alındı.


Editörün Seçimi

Multimedya