Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Afganistan’ın başkentinde iki patlama meydana geldi

Afganistan’ın başkentinde iki patlama meydana geldi

Perşembe, 18 Kasım, 2021 - 07:30
Kabil'in batısında, Şiilerin çoğunlukta olduğu Dasht-e Barchi bölgesindeki saldırı bomba yüklü bir araçla yapıldı. (AFP)

Afganistan’ın başkenti Kabil’in batısında dün meydana gelen iki patlamada en az iki kişi yaşamını yitirdi, 10 kişi yaralandı. Resmi olmayan raporlara göre ölü sayısı 5’e ulaştı. Bölgede görev yapan Haşmetullah adlı bir polis görevlisi DPA’ya yaptığı açıklamada, bir minibüsü hedef alan ilk patlama ile aynı noktada gerçekleşen ikinci patlama arasında yaklaşık bir saat olduğu bilgisini verdi. Polis memuru, otobüse yerleştirilen bir bombanın neden olduğu ikinci patlamada en az bir sivilin öldüğünü ve 4 kişinin de yaralandığını kaydetti. Şu ana kadar saldırıların sorumluluğunu üstlenen olmadı. Taliban yetkilileri ve bölge sakinlerinden yapılan açıklamalar ise söz konusu patlamalarda bir kişinin öldüğü,  6 kişinin de yaralandığı yönünde.  

Afganistan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Kari Said Husti, Afganistan'ın başkentindeki Dasht-e Barchi ilçesine bağlı 13. polis bölgesinde bir minibüsü hedef alan ilk patlamada bir sivilin yaşamını yitirdiğini, 6’ısının da yaralandığını söyledi. Kari, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Kabil’in batısında, Şii nüfusun yoğun olduğu Dasht-e Barchi bölgesindeki saldırının bomba yüklü bir araç ile gerçekleştirildiği bilgisini verdi.

Açıklamaların birbiriyle çelişmesi nedeniyle patlamalar sonucu meydana gelen ölü ve yaralı sayısı hakkında helen kesin bir bilgi bulunmuyor. Adını açıklamak istemeyen bir Taliban yetkilisine göre saldırıda 7 kişi ölürken 9 kişi de yaralandı. Sosyal medyada yayılan görüntülerde otobüsün tamamen harap olduğunu görülüyor. Yerel sakinlerden biri, yakınlardaki Karti 3 bölgesinde ikinci bir patlamanın daha meydana geldiğini aktardı. Bir Taliban yetkilisi de güvenlik güçlerinin halen bilgi topladığını kaydetti.

Bu, başkent Kabil’in son günlerde tanık olduğu ilk saldırı değil.  Şehrin batısındaki Şii bölgeleri kısa süre önce de birkaç kez daha hedef alınmıştı. Patlamaların sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı. Ancak DAEŞ militanları daha önce, camiler de dahil olmak üzere Şiilerin hedef alındığı bir dizi saldırının sorumluluğunu üstlenmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya