Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Koronavirüs salgını esnasında yeme bozukluğu vakaları ikiye katlandı

Koronavirüs salgını esnasında yeme bozukluğu vakaları ikiye katlandı

Perşembe, 18 Kasım, 2021 - 08:15

ABC News'in haberine göre, yeni veriler, koronavirüs salgını esnasında yeme bozukluğu vakalarından dolayı ABD'deki hastaneye başvuranların sayısının iki katına çıktığını ortaya koydu.

Pensilvanya Üniversitesi'nden araştırmacılar tarafından yürütülen, Amerikan Tıp Derneği Dergisi'nde (JAMA) Pazartesi günü yayınlanan bir çalışmada anoreksiya nervoza, bulimia ve yeme bozukluğu vakalarında bir artış gözlemlendiği belirtildi.

Araştırmacılar, artışı, yeme bozukluğu davranışlarını etkileyecek genel kapanmalar ve ayrıca hasta bakımındaki gecikmeler de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağladılar.

ABC News, daha önceki verilerin salgının ABD'de bir akıl sağlığı krizine yol açtığını ve bunun yeme bozukluğuna yansıdığına dikkati çekti.

Ulusal Yeme Bozuklukları Derneği (NEDA), çevrimiçi arama ve sorgulama sayısında, 2019'un aynı dönemine kıyasla % 70'ten fazla bir artış olduğunu açıkladı.

Ulusal Yeme Bozuklukları Derneği müdürü Claire Misko, "Bu, herkes için kaygının arttığı bir dönem oldu, yeme bozukluğu olan insanlar ve salgınla mücadele edenler için pandemi stresli bir süreç oldu" dedi.

Yeme bozukluklarının salgın boyunca en ölümcül psikolojik kriz olarak yalnızca opioid doz aşımından sonra ikinci sırada kaldığı vurgulandı.

Ulusal Anoreksiya Nervoza ve İlişkili Yeme Bozuklukları Derneği (ANAD) tarafından yayınlanan verilere göre, ABD'de her 52 dakikada bir yeme bozukluklarından dolayı ölümler gerçekleşmektedir.

Derneğe göre, yaklaşık 30 milyon Amerikalı, yaşamları boyunca yeme bozukluğundan dolayı sıkıntı yaşayacak.


Editörün Seçimi

Multimedya