Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Biden'ın akıl sağlığından endişe eden seçmenlerin sayısı giderek artıyor

Biden'ın akıl sağlığından endişe eden seçmenlerin sayısı giderek artıyor

Biden zihinsel ve fiziksel sağlığına dair sorularla karşılaşan arka arkaya ikinci ABD Başkanı oldu
Perşembe, 18 Kasım, 2021 - 12:45
ABD Başkanı Joe Biden, 16 Kasım 2021'de video konferans yoluyla Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'le görüşmüştü (AFP)

Politico/Morning Consult düzenlediği yeni ankette, Joe Biden'ın "akıl sağlığının iyi olduğuna" inanan ve buna karşı çıkan seçmenler arasındaki farkın yüzde 21'den eksi 2'ye düştüğünü buldu.

The Independent'ın haberine göre, 13 ile 15 Kasım arasında yapılan oylamaya katılan seçmenlerin yaklaşık yüzde 46'sı, ABD Başkanı'nın "akıl sağlığının iyi" olduğunu düşünürken yüzde 48'i bu fikirde değildi. Ekim 2020'de yapılan anketteyse Biden'a destek olan seçmen sayısı daha fazlaydı.

Ankette oy kullananların yüzde 50'si kadar çoğu, Biden'ın genel "sağlığının iyi" olduğuna katılmadı. Bu, seçmenlerin 19 puanlık farkla Biden'ın "sağlığının iyi" olduğunu düşündüğü Ekim 2020'deki anketten sonra Kasım 2021'e kadar yüzde 29 puanlık bir düşüş olduğu anlamına geliyor.

Ankete katılanlardan birinin "Biden birçok konuda kesinlikle yavaş" dediği aktarıldı.


"Bu yaşı yüzünden mi yoksa hâlâ 300 yıl geriden geldiği için mi emin değilim."

Bulgular Biden'ın başkanlığının bitimine daha çok ay varken, cumartesi günkü 79. doğum gününeyse günler kala geldi. Biden halihazırda şu ana kadar görev yapan en yaşlı ABD başkanı ve neredeyse 82 yaşında olacağı 2024'teki adaylığı hakkında spekülasyonlar giderek artıyor.

Biden'ın fiziksel ve zihinsel sağlığı üzerine tartışmalar, 2020'deki rakibi Donald Trump ve sağcı yorumcuların favorisi olsa da anketler seçmenlerin bu konuda tereddütte olduğunu gösteriyor.

Anket aynı zamanda Biden ve yönetimindeki önemli isimlerin daha düşük onay oranları almasıyla da aynı döneme rastladı.

Geçen kasımda Amerikalılar, o zaman 77 yaşındaki Demokrat'ın sağlığının, tıbbi değerlendirmede hile yapmakla suçlanan 74 yaşındaki Cumhuriyetçi meslektaşından çok daha kötü olmadığını düşünüyordu.

Ayrıca Trump, kötü bir ün kazanan olayda Fox News'den Chris Wallace'la yaptığı röportajda filler, bir kamera, bir kadın, bir erkek ve bir TV içeren basit bilişsel testiyle övünmüştü.

Biden geçtiğimiz günlerde İskoçya'nın Glasgow kentinde düzenlenen Cop26'nın bir oturumu sırasında uyuyakalmakla veya gözlerini kapamakla suçlanmıştı ve ABD halkıyla iletişiminde de hatalı bulunmuştu.

Cumhuriyetçi anketör Neil Newhouse, Politico'ya şunları söyledi:

"Biden'ı izlerken ritminde bir bozukluk olduğunu, eskisi gibi olmadığını [ve] seçmenlerin bunu fark ettiğini hissediyorsunuz."

Ankete katılan yaklaşık 2 bin kişiden biri, anketörlere Biden'ın 2024'teki şansına dair konuştu:

"Eğer hayatta olursa. Öylesine söylüyorum."


Editörün Seçimi

Multimedya