Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır: Emel Hücresi’nden beş aktivist hapsedildi

Mısır: Emel Hücresi’nden beş aktivist hapsedildi

Mahmud İzzet’in önümüzdeki Şubat ayında ‘sınıra saldırı’ davasından yargılanması bekleniyor
Perşembe, 18 Kasım, 2021 - 11:45

Mısır'daki Devlet Güvenlik Acil Durum Mahkemesi, dün aktivist Ziyad el-Alimi ve beş aktivisti hapis cezasına çarptırma kararı aldı. Medyada el-Emel (Umut) Hücresi ismiyle bilinen davada yargılanan söz konusu kişiler, sosyal medya hesapları üzerinden ‘yanlış beyan ve haber yayımlama’ suçundan hüküm giydiler.

Mahkeme, Alimi’yi beş yıl, Hişam Fuad ve Husam Munes’i dörder yıl hapis cezasına çarptırdı. Öte yandan Muhammed Behnasi Mesud ve Husam Nasır Kamil üç yıl hapis ve ağır işçilik cezasına çarptırıldı. Fatıma Ebu el-Maati’nin gıyaben yargılandığı bu davada hakkında üç yıl hapis cezası kararı verildi. Kararda ayrıca tüm sanıkların 500’er lira para cezasına çarptırılması da yer aldı.

Yüksek Devlet Güvenlik Savcılığı, 2012 tarihli 957 No'lu davayı, ulusal güvenliği tehdit eden asılsız haber ve açıklamalar yayınlamakla suçlayarak, Devlet Güvenlik Ağır Ceza Mahkemesi'ne havale etmişti.

Mahkemenin nihai kararı verdiği ve sanıkların temyiz hakkı bulunmadığı bildirildi.

Savcılık soruşturmasına göre sanıklar şahsi hesaplarında, ‘ülkedeki iç durumla ilgili devleti zayıflatacak, ülkenin ulusal çıkarlarına zarar verecek, ekonomik durumunu etkileyecek, kamuoyunu rahatsız edecek, barış, halk arasında terör yayacak ve çıkarlara zarar verecek söylentiler, açıklamalar ve yanlış haberleri kapsayan içerikler yayınladılar.

Öte yandan Kahire Ceza Mahkemesi, Müslüman Kardeşler'in (İhvan-ı Müslimin) vekil rehberi Mahmud İzzet'in ‘doğu sınırlarına saldırı’ suçlamasıyla ilgili yeniden yargılanma duruşmasının 21 Şubat'ta görülmesine karar verdi.

 Kahire Ceza Mahkemesi, 16 Haziran 2015 tarihinde 20 sanığı müebbet hapis cezasına çarptırmıştı. Mahkeme, Mahmud İzzet ve 99 kişinin, 2011 Ocak devriminin ardından Mısır hapishanelerine baskın yapmak, güvenlik ve polis tesislerine saldırmak ve polis memurlarını öldürmekle suçlamasıyla idam edilmesine karar vermişti.

Soruşturmalara göre, sanıklar Ebu Zaabal cezaevinde 32 güvenlik görevlisi ve mahkumun, Vadi en-Natrun cezaevinde 14 mahkumun ve Marj cezaevinden bir mahkumun öldürülmesinin ve bahsi geçen üç cezaevinden yaklaşık 20 bin mahkumun kaçırılmasından sorumlu tutuluyor. Bunun yanı sıra sınırları korumakla görevli üç subay ve bir polis memurunu kaçırıp zorla Gazze Şeridi'ne götürmekle suçlandılar.

Soruşturmalar, sanıkların Hamas hareketi üyeleri ve Lübnanlı ‘Hizbullah’ milisleri ve Sina Bedevilerinden bazı tekfircilerin yardımıyla, kasten ülkenin bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü baltalayan eylemlerde bulunduğunu ve bu eylemlerin 25 Ocak 2011 gösterilerinin patlak vermesiyle aynı zamana denk geldiğini ortaya koydu.


Editörün Seçimi

Multimedya