Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır-Filistin arasında su işbirliği mutabakatı imzalandı

Mısır-Filistin arasında su işbirliği mutabakatı imzalandı

Perşembe, 18 Kasım, 2021 - 13:30
Mısır Su Kaynakları ve Sulama Bakanı Muhammed Abdulati, dün Filistin Sular İdaresi Başkanı Mazin Ganim ile görüştü (Mısır Su Kaynakları Bakanlığı)

Mısır Su Kaynakları ve Sulama Bakanı Muhammed Abdulati, dün Filistin Sular İdaresi Başkanı Mazin Ganim ve beraberindeki heyet ile bir araya geldi. Taraflar, su kaynakları ve sulama alanında iki ülke arasındaki işbirliğini geliştirmenin yollarını, aralarında imzalanan mutabakat zaptının etkinleştirilmesi yönündeki mekanizmaları ele aldı.

Toplantı, yetkililerin bugün yapılacak Arap Su Konseyi 13. toplantısına katılması öncesinde geldi.

Mısır Su Kaynakları Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Abdulati, iki halkın kalkınma hedeflerine ulaşılması, bu yönde sınırlı su kaynaklarının optimal yönetimine erişim için iki ülke arasında maksimum düzeyde işbirliği ve koordinasyon sağlanması gereğini vurguladı.

Toplantıda aynı zamanda Mısır'daki kanalların rehabilitasyonu, sulamada modernizasyon ve atık suyun yeniden kullanımı gibi su projeleri gözden geçirildi. Filistinli bakan, Mısır'ın bu alanlardaki uzmanlığından yararlanma arzusunu dile getirdi.

Filistin ile Mısır arasında imzalanan mutabakat zaptı, iki ülke arasındaki kardeşlik ve işbirliği bağlarının güçlendirilmesini, Filistin tarafının su kaynakları yönetimi yeteneklerini geliştirilmesini, Filistinli teknik kadroların becerilerinin geliştirilmesi ve kapasitelerini yükseltilmesi yönünde çalışılmasını hedefliyor. Bu yönde sulama ve su kaynakları yönetimi alanlarında eğitimlerin düzenlenmesi, deneyim alışverişinde bulunulması, yeraltı suları, su kaynaklarının planlanması, yönetimi ve geliştirilmesi konularında teknik destek sağlanması üzerine duruluyor.

Bugün Arap Birliği Genel Sekreterliği'nin merkezinde su ve sulama alanlarındaki Arap bakanlarının katılımıyla Lübnan başkanlığında Arap Su Konseyi'nin 13. oturumu gerçekleştirilecek. Arap Birliği tarafından dün yapılan basın açıklamasında, söz konusu konseyin bakanlar oturumunda, en önemlisi sürdürülebilir kalkınmanın zorlukları ve gelecekteki gereksinimlerini karşılamak için Arap bölgesindeki Arap su güvenliği stratejisinin yürütme planı olan 24 maddenin tartışılacağı belirtildi. Arap Kurak Bölgeler ve Kıraç Araziler Araştırma Merkezi ACSAD ise stratejinin operasyonel planının uygulanmasında kaydedilen ilerlemeye ilişkin rapor sunacak. Bazı ülkelerin stratejinin yürütme planının uygulanmasına ilişkin raporlarının yanı sıra sürdürülebilir kalkınmanın (2010-2030)  zorluklarını ve gelecekteki gereksinimlerini karşılama yönünde Arap su güvenliği stratejisinin modernizasyonu hakkında bir sunum yapılacak. Stratejinin bu oturumda kabul edilmesi, ardından Ekonomik ve Toplumsal Konsey'e ve Arap Zirvesi'ne sunulması bekleniyor.

Toplantıda sunulacaklar arasında, iklim değişikliğinin su kaynakları üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi ve Arap bölgesinde sosyal ve ekonomik sektörleri değiştirmenin etkisine duyarlılığı değerlendirme yönünde bölgesel girişim, su kıtlığına yönelik bölgesel girişim, iklim risklerine karşı birlik girişimi ve herkes için su güvenliği bölgesel girişimi de yer alıyor. Aynı zamanda toplantıda Arap bölgesinde geleneksel olmayan su kaynaklarının kullanımını genişletme yönünde politika belgeleri ve programlar, Arap ülkelerindeki su durumu hakkında bir rapor, Arap bölgesinde ve komşu ülkelerde paylaşılan su kaynaklarının sürdürülebilir gelişimi yönünde UNESCO Bölge Ofisi tarafından sunulan bilim diplomasisi de ele alınacak.

Senegal'in Dakar şehrinde gerçekleştirilecek 2022 9. Dünya Su Forumunda ise önceki dönemde gerçekleşen Arap toplantılarının bir özeti sunulacak. Mevcut oturumun başkanı Katar ile 9. Su Forumu Teknik Sekreterliği arasında mutabakat zaptının imzalanması hakkında bilgilendirmenin yapılacağı forumda, aynı zamanda gelecekte atılacak adımlar ve Arap ülkelerinin katılımı ele alınacak.

 


Editörün Seçimi

Multimedya