Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Biden, Pekin’de gerçekleşecek Kış Olimpiyatlarına diplomatik boykot uygulamayı düşünüyor

Biden, Pekin’de gerçekleşecek Kış Olimpiyatlarına diplomatik boykot uygulamayı düşünüyor

Cuma, 19 Kasım, 2021 - 09:15
ABD Başkanı Joe Biden (AP)

ABD Başkanı Joe Biden, Pekin’de gerçekleşecek olan Kış Olimpiyatları’na diplomatik boykot uygulamayı düşündüğünü açıkladı.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığına göre Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile görüşmesi hakkında gazetecilere demeç veren Biden, “Bu konu hakkında çalışıyoruz” dedi.

Pekin, Şubat ayında 24. Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacak.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile geçtiğimiz Pazartesi günü internet üzerinden görüşme gerçekleştiren Biden, konu hakkında açıklamada bulundu. Görüşmede iki liderin istikrar ve çatışmaları önleme konuları masaya yatırılmıştı.

İki lider arasındaki görüşmeler olumlu bir adım olarak nitelendirilse de Biden, Çin’de insan hakları ihlallerine karşı sağlam bir duruş sergilemesi için baskı görüyor.

Washington Post’ta Salı günü yayınlanan haberde Biden yönetiminin Pekin’de gerçekleşecek olimpiyatlara karşı diplomatik boykot ilan edeceği ve sporcuların müsabakalara katılacağı ancak ABD hükümetinin temsilcilerinin turnuvaya katılmayacağı açıklandı.

Beyaz Saray yetkilileri, olimpiyat konusunun Şi Cinping ve Joe Biden’in gerçekleştirdiği görüşmede konuşulmadığını belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya