Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır’da Kovid-19 vakaları ve ölümler artıyor

Mısır’da Kovid-19 vakaları ve ölümler artıyor

Mısır Sağlık Bakanlığı, 41 milyon vatandaşın aşı olduğu bilgisini paylaştı.
Cuma, 19 Kasım, 2021 - 08:30
Enver Sedat Metro İstasyonu’nda kurulan kabinlerde aşı uygulaması sürüyor. (Mısır Metrosu Yönetim ve İşletme Şirketi’nin Facebook sayfası)

Mısır’da yeni tip koronavirüse (Kovid-19) bağlı vaka ve ölüm sayılarında artış yaşanıyor. Sağlık yetkilileri ülke genelinde 41 milyon vatandaşın Kovid-19 aşısı olduğu bilgisini paylaştı.

Mısır Sağlık ve Önleyici İşler Başkanlık Danışmanı Muhammed Avad Taceddin yaptığı açıklamada “Ülke, yeni tip koronavirüsün dördüncü dalgasından halen muzdarip. Vaka sayıları hızlı ve çok olmamakla birlikte artıyor” ifadelerini kullandı.

Taceddin ayrıca, Mısır devletinin aşı olmayan çalışanların iş yerlerine girişini yasaklamak için hükümet tarafından çıkarılan kararların ardından, son dönemde aşı merkezlerinde yoğunluğun ve aşıya talebin büyük oranda arttığına dikkat çekti. Kovid-19’a bağlı bazı vakaların yoğun bakıma alınmasına gerek olmadığını vurgulayarak önleyici ve ihtiyati tedbirlere uyulması, aşı kampanyalarına yanıt verilmesi ve aşı yaptırılması gerektiğinin altını çizdi.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yönergelerine uygun olarak yürütülen gözetim ve inceleme işlemlerinde, laboratuvar analizleri pozitif çıkan 960 kişide yeni tip koronavirüs tespit edildi. 71 kişi daha yaşamını yitirdi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre Mısır’da dün akşam itibariyle kayıtlara geçen toplam vaka ayısı 346 bin 808’e yükseldi. Bunlardan 289 bin 535’ünün iyileştiği, 19 bin 707’sinin ise yaşamını yitirdiği bilgisi verildi.

Sağlık Bakanlığı, ülke genelinde salgını kontrol altında tutmaya, herhangi acil bir duruma karşı tüm önleyici tedbirleri almaya ve uygulamaya devam edildiğini vurguladı.

Mısır Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Hüsam Abdulgaffar da yaptığı açıklamada, ilk doz aşı olup ikinci dozu bekleyenler veya iki doz aşı olanlar ya da tek doz Johnson & Johnson aşısı olanlar dahil ülke genelinde koronavirüse karşı aşı olanların toplam sayısının 41 milyona ulaştığını bildirdi. Söz konusu sayının yıl sonundan önce artmasının beklendiğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı, Kahire'nin ana değiştirilebilir metro istasyonları ile daha yoğun birinci ve ikinci hat istasyonlarında vatandaşlar için aşı kabinleri tahsis etti.

Mısır Metrosu Yönetim ve İşletme Şirketi’nden perşembe günü yapılan açıklamaya göre şirketin Yönetim Kurulu Başkanı el-Fadhali’nin vatandaşların aşı olduğu Tahrir Meydanı ve Enver Sedat Metro İstasyonu’nun birinci ve ikinci hatlarını teftiş etti.

Şirket açıklamasında bir diğer aşı merkezinin yarın Ramses Meydanı'ndaki el-Şüheda İstasyonu'nda faaliyete geçirileceğini, el-Attabe İstasyonu'na ve üç hatlı en yoğun istasyonların olduğu bir dizi başka hatlarda da hizmet verileceğini bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya