Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak ordusu DEAŞ’a yönelik operasyonlarını dört ilde sürdürüyor

Irak ordusu DEAŞ’a yönelik operasyonlarını dört ilde sürdürüyor

Cuma, 19 Kasım, 2021 - 08:45
Irak güçleri DEAŞ unsurlarını tutukladı

Irak Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü General Yahya Resul yaptığı açıklamada Başbakan ve Silahlı Kuvvetler Başkomutanı Mustafa Kazimi'nin talimatıyla Terörle Mücadele Teşkilatı’nın, Irak'ın bazı illerinde çok sayıda DEAŞ unsuruna yönelik operasyon düzenleyip tutuklamalara imza attığını duyurdu.

Resul yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Doğru güvenlik bilgileri ışığında Anbar kentinde ve kentin çeşitli ilçelerinde 5 terörist tutuklandı. Kerkük ve Ninova kentlerinde iki terörist tutuklandı.”

Irak'taki Bağdat Operasyon Komutanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Bağdat kentinde çok sayıda terörist ve çeşitli davalarda suçlanan kişilere yönelik operasyonlar gerçekleştirildi.

Komutanlıktan yapılan açıklamada, “11'inci Piyade Tümeni tarafından temsil edilen Bağdat Operasyon Birimleri, sorumlu olduğu sektörlerde güvenlik ve istikrarı sağlamak amacıyla ve komutanlığımızın istihbarat teşkilatı ile koordineli olarak istihbarat bilgilerine dayalı uygulamalarını sürdürüyor. Bu kapsamda bir terör zanlısı yakalandı. 17. Piyade Tümeni, DEAŞ’ın operasyonlarında kullandığı mühimmat, patlayıcı madde, savaş kalıntıları, anti-zırh bombaları ve çeşitli mühimmat stoklarına el koymaktan sorumlu.” ifadelerine yer verildi.

İlgili bir bağlamda DEAŞ, Diyala kentine bağlı Celavla ilçesinin kuzeyinde çifte saldırı düzenledi. Bir güvenlik kaynağına göre, saldırı sonucunda 53. Tugay-Birinci Tümen'den iki asker yaralandı. Kaynağın aktardığına göre Irak güçlerine destek amacıyla müdahale eden savaş uçaklarının hava saldırısında öldürülen DEAŞ'lıların cesetlerini aramak için tarama seferberliği başlatıldı.

Irak'ın 2017 sonunda DEAŞ’a karşı askeri bir zafer ilan etmesine rağmen, örgütün Anbar, Selahaddin, Diyala, Kerkük ve Ninova kentlerini içeren ülkenin bir dizi batı ve kuzeybatı bölgesinde hala aktif olması dikkat çekici.

2009'da Bağdat ve Washington arasındaki güvenlik anlaşması sonucu Amerikan varlığı hakkında ülkede iç tartışmalar yaşanmasına rağmen ABD liderliğindeki uluslararası koalisyon, DEAŞ unsurlarına yönelik büyük bir çaba ile operasyonlarını sürdürüyor.

Bağdat ve Washington arasında, iki ülke arasındaki stratejik diyalog çerçevesinde dördüncü turda geçen Temmuz ayında imzalanan ve ABD muharip güçlerinin bu yılın sonunda Irak'tan çekilmesini öngören bir anlaşma imzalanmasına rağmen, ABD yönetimi, Irak'ın güvenliğine ve egemenliğine tamamen bağlı kalacağını yineledi.

Siyasi ve Askeri İşler Bürosu Bölgesel Güvenlik İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Mira Resnick, yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi: “ABD güçlerinin Irak'ta bulunması, Irak hükümetinin DEAŞ’a karşı savaşında güçlerini desteklemeye yönelik talebi ve daveti üzerinedir. ABD güçlerinin Irak'taki muharebe misyonları, iki ülke arasındaki stratejik diyaloğun sonuçlarına göre, önümüzdeki 31 Aralık'tan sonra sona erecek.”

ABD'nin İran'ı caydırmak için Ortadoğu'daki ortaklarıyla çalışmaya devam edeceğini vurgulayan ABD'li yetkili, İran silahlı insansız hava araçlarının gerçek bir tehdit oluşturduğunu ve Washington'un, ortaklarının bu tehditlerle başa çıkmasına yardım etmek istediğini söyledi.

Ortak Görev Gücü Sözcüsü ve Uluslararası Koalisyon Genel İşler Direktörü Joel Harper, dün (Perşembe) yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Uluslararası koalisyonun Irak'taki rolü değişmeyecek. Koalisyon savaş operasyonları yerine danışma, güçlendirme ve yardım rolünü üstlenecek. Şu anda zaten bu rolü oynuyoruz, bu yüzden sayılarda veya şu anda sahip olduğumuz misyonda dinamik bir değişiklik olmayacak.”


Editörün Seçimi

Multimedya