Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan: Mevduat sahipleri bankaların önünde oturma eylemi düzenliyor

Lübnan: Mevduat sahipleri bankaların önünde oturma eylemi düzenliyor

Cumartesi, 20 Kasım, 2021 - 08:15
Lübnan güvenlik güçleri dün mevduat sahiplerinin Beyrut’taki bir banka şubesine baskın düzenlemesini engellerken (AP)

Lübnan’da mevduat sahibi bir grup vatandaş ve davalarına destek veren avukatlar, alıkonulan mevduatların kullanıma açılması talebiyle dün özel bir bankanın şubesinin önünde oturma eylemi düzenledi. Eylemciler yargının artık kendi lehlerine karar veremeyeceğini belirtiyor.

Lübnan’da Ekim 2019’da krizin başlamasından bu yana çoğu vatandaş bankalara itirazda bulunarak, bu bankaları paralarını alıkoymakla suçladı. Bazı vatandaşlar özel bankaların şubelerine baskın düzenledi. Bazı eylemlerde banka şube binalarına maddi zarar verildi.

Yargıçların dikkatini davalarına çekmek isteyen eylemciler başkent Beyrut’taki Adalet Sarayı’nın önünde dün sabah saatlerinde düzenlediği protestolarda, dava duruşmalarının uzak bir tarihe ertelenmesine, yaptıkları talep ve işlemlerde karşılaştıkları ciddiyetsizliğe itiraz ettiler.

Eylemciler daha sonra Adalet Sarayı yakınındaki FransaBank şube binasının önünde protesto düzenledi. Üç eylemcinin mevduatlarını talep etmek için şubeye girmesinin ardından güvenlik güçleri şubenin önündeki eylemciler arasında arbede yaşandı. Eylemciler ile banka müdürü arasında yapılan görüşme sonrasında oturma eylemi durduruldu. Eylemciler, bu protestoya gelecek hafta El-Hamra Caddesi’nde bulunan bankanın ana şubesinin önünde devam etme niyetinde olduklarını ifade etti.


Editörün Seçimi

Multimedya