Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak, COVAX aracılığıyla 1,2 milyondan fazla Kovid-19 aşısı teslim alıyor

Irak, COVAX aracılığıyla 1,2 milyondan fazla Kovid-19 aşısı teslim alıyor

Cumartesi, 20 Kasım, 2021 - 17:30
Aşı sevkiyatları Bağdat’a ulaştı (Arşiv-Reuters)

Irak Sağlık Bakanlığı bugün (Cumartesi) yaptığı açıklamada, düşük gelirli ülkelere yeni tip koronavirüs (Kovid-19) karşıtı aşıların sağlanmasını amaçlayan uluslararası COVAX mekanizması aracılığı ile 1,2 milyon doz Pfizer aşısının teslim alındığını duyurdu.

Bakanlığın güncel verilerine göre, aşılara yönelik şüphelerin gölgesi altında, yaklaşık 7 milyon kişi Kovid-19 aşılarının bir veya iki dozunu oldu. Bu sayı, yaklaşık 40 milyonluk bir nüfusa sahip olan Irak’ın toplam nüfusunun yaklaşık yüzde 17’sine denk gelirken, ihmal edilmiş ve yaygın şekilde yolsuzluğun olduğu sağlık sistemi salgının gidişatı sebebiyle zorluk çekiyor.

Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada, COVAX ve UNICEF aracılığı ile, Pfizer tarafından Kovid-19’a karşı üretilen aşının bir milyon 239 bin 30 dozluk yeni sevkiyatının, Bağdat Uluslararası Havalimanı’na ulaştığını belirtti.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Seyf el-Bedir devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, “Irak hala koronavirüsün yayılması tehlikesi altında” dedi. Sözcü “Dördüncü bir salgın dalgasının yaşanacağını öngörüyoruz, bu yeni bir varyant ile olabilir” ifadelerini sözlerine ekledi.

Fransız haber ajansı AFP tarafından aktarılan resmi verilere göre, ülkede Kovid-19’a bağlı olarak 23 bin 628 kişi hayatını kaybederken, vaka sayısı iki milyonu aştı.

Hükümet, aşı merkezlerine başvuran kişi sayısındaki artışa rağmen, kurumlara duyulan güvensizlik ve aşıya ilişkin yanlış bilgilerin yayıldığı bir ortamda aşıya ilişkin kamuoyunun şüphelerini gidermeyi başaramadı.

Nisan ayında Bağdat’ta bir hastanede Kovid-19 tedavi ünitesinde yangın çıkması sonucunda 80’den fazla kişinin hayatını kaybetmesi, Temmuz ayında ise Bağdat’ın güneyinde Nasiriye’de bir hastanede çıkan yangında 60 kişinin hayatını kaybetmesi halkın öfkesinin artmasına neden oldu.


Editörün Seçimi

Multimedya