Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Brezilyalı gazeteci Bernardi: Almanya kadar zengin olmak istiyorsak Yahudileri öldürmeliyiz

Brezilyalı gazeteci Bernardi: Almanya kadar zengin olmak istiyorsak Yahudileri öldürmeliyiz

Pazar, 21 Kasım, 2021 - 13:15
Jose Carlos Bernardi’nin çalıştığı Jovem Pan, sağ eğilimli bir medya kuruluşu (Twitter / @Bernarditv)

Brezilya'da Jose Carlos Bernardi adlı gazeteci, ülkesinin "Almanya kadar zengin olabilmesinin tek yolunun Yahudileri öldürmek olduğunu" söyledi.

Ülkenin en büyük medya kuruluşlarından biri olan Jovem Pan'de görev yapan Bernardi'nin salı günkü ifadeleri büyük tepki çekti. Gazeteci sonraki gün özür diledi.

Bernardi, Almanya'nın ekonomik kalkınma seviyesine Brezilya'nın nasıl ulaşabileceği sorusunu şöyle yanıtladı:

"Oraya ancak Yahudilere saldırarak ulaşabiliriz. Eğer çok sayıda Yahudi'yi öldürüp ekonomik güçlerine el koyarsak Brezilya zenginleşir. Savaştan sonra Almanya'da da böyle olmuştu."

Gazetecinin ifadeleri eleştiri yağmuruna tutuldu. Sosyal medya kullanıcıları, Bernardi'yi antisemitik olmakla suçladı. Times of Israel'in aktardığına göre São Paulo eyaletindeki bir savcı, Bernardi'ye nefreti kışkırtmaktan dava açmayı planlıyor.

São Paulo eyalet meclisinden Antônio Campos Machado da kendisine danışmanlık yapan Bernardi'yle sözleşmesini feshettiğini duyurdu.

Bazı kullanıcılarsa Bernardi'nin Nazi dönemini eleştirdiğini savundu.

Bununla birlikte Bernardi 18 Kasım'da özür diledi. Gazeteci, ifadeleriyle II. Dünya Savaşı'nda Nazilerin Yahudilere yaptığı "adaletsizliği" vurgulamak istediğini belirtti.

Jovem Pan de Bernardi'nin ifadeleri sebebiyle özür diledi. Ancak medya kuruluşu, gazeteci için yapılan kovulma çağrılarını cevapsız bıraktı.
Independent Tükçe, Times of Israel, Sputnik International


Editörün Seçimi

Multimedya