Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak'tan İsrail açıklaması: İbrahim Anlaşmaları'nın bir parçası olmayacağız

Irak'tan İsrail açıklaması: İbrahim Anlaşmaları'nın bir parçası olmayacağız

Pazartesi, 22 Kasım, 2021 - 11:45
İbrahim Anlaşmaları'na 15 Eylül 2020'de Beyaz Saray'da imza atıldı (Beyaz Saray)

Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, İsrail'le ilişkileri normalleştirmeyi planlamadıklarını söyledi.

Bahreyn'de 19-21 Kasım arasında düzenlenen 17. Manama Diyalog Konferansı'nda cumartesi konuşan Hüseyin, "Irak, İbrahim Anlaşmaları'nın yakın zamanda bir parçası olacak mı?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Uzun lafın kısası hayır. Bu zor bir konu ve birçok faktörle ilişkili. Bu faktörleri elbette burada açıklamayacağım. Ama bu sorunun cevabı hayır."

Hüseyin, İsrail merkezli televizyon kanalı i24NEWS'e dün yaptığı açıklamada da İbrahim Anlaşmaları'na katılmayacaklarını tekrarladı.

"Bunun pek çok nedeni var" diyen Dışişleri Bakanı şöyle konuştu:

"Filistin meselesi, Irak'taki siyasal kültür ve siyasi partiler… Bu konu Irak'ta çok hassas."


"Bu barışa giden bir yol"

Öte yandan Bahreyn Dışişleri Bakanı Abdullatif bin Raşid ez-Zeyyani, 17. Manama Diyalog Konferansı'ndaki konuşmasında, imza attıkları belgeye verdikleri desteğin altını çizdi.

"İbrahim Anlaşmaları, İran'a karşı kurulmuş bölgesel bir ittifak" görüşüne karşı çıkan ez-Zeyyani, "Hiçbir ülkeye karşı blok oluşturmadık" dedi:

"İbrahim Anlaşmaları sadece iki ülke arasında değil. Bu barışa giden bir yol. Barışın bütün bölgeye yayılmasının zamanının geldiğini düşünüyoruz. Amacımız bu."

Ez-Zeyyani, Ortadoğu'da eğitim ve sağlık gibi temel ihtiyaçlarından mahrum kalan milyonların olduğunu ve bu kişilere yardım etmek istediklerini söyledi:

"Barış vizyonu, İsrail ve İran da dahil olmak üzere Ortadoğu'daki bütün ülkeleri içermeli. Bu bölgede hep birlikte yaşayabiliriz. Bu nihai hedefe ulaşmak için İsrail-Filistin sorununu iki devletli çözümle halletmeliyiz. Bunu her yerde söylüyoruz, savunuyoruz ve buna inanıyoruz. Bölgenin müreffeh ve güvenli hale gelmesinin tek yolunun bu olduğunu düşünüyoruz."

Eski ABD Başkanı Donald Trump'la hem damadı hem de başdanışmanı olan Jared Kushner'ın öncülüğünde varılan anlaşmalarda Bahreyn'in yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri, Fas ve Sudan yer alıyor. Anlaşmalar kapsamında bu ülkelerin İsrail'le diplomatik ilişki kurmasının adımları atıldı.
Independent Türkçe, Jerusalem Post, i24NEWS, AA


Editörün Seçimi

Multimedya