Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Elysee kaynağı: Macron ve Mikati’nin Roma’da görüşmesi beklenmiyor

Elysee kaynağı: Macron ve Mikati’nin Roma’da görüşmesi beklenmiyor

Çarşamba, 24 Kasım, 2021 - 09:30
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Lübnan Başbakanı Necib Mikati, Paris’te bir önceki görüşmede (Reuters)

Fransa Cumhurbaşkanlığı’ndan bir kaynak, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Cuma günü yapacağı İtalya ziyareti kapsamında, aynı dönemde orada olması beklenen Lübnan Başbakanı Nacib Mikati ile görüşme olasılığını dışladı.

Söz konusu kaynak, Cumhurbaşkanı Macron’un yoğun ziyaret programı nedeniyle Mikati ile toplantının mümkün olamayacağını söyledi.

Ancak cumhurbaşkanlığı kaynağının bu açıklamasına rağmen, Macron’un ziyaret gününe kadar işler değişebilir.

Macron, ilk durağı olacak olan Hırvatistan'ın başkenti Zagreb’in ardından iki günlüğüne Roma’yı ziyaret edecek.

Elysee Sarayı’na göre, tüm bu temaslar önümüzdeki yılın ilk yarısında Fransa’nın altı aylığına Avrupa Birliği (AB) başkanlığına hazırlanma kapsamında yapılacak.

Cumhurbaşkanlığı kaynağına göre, Macron’un Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus ile yapacağı görüşmede, çevre, çevresel çeşitlilik, Afrika ülkeleriyle dayanışma ve insan hakları konuları ele alınacak.

Macron, Avrupa ve Orta ve Güney Amerika’daki demokrasinin durumu gibi diğer konuları gündeme getirmesi de bekleniyor.

Cumhurbaşkanlığı kaynakları, geçtiğimiz günlerde, ‘Macron, birçoğu büyükelçilerini Beyrut’tan çeken ve Lübnan büyükelçilerinden başkentlerini terk etmelerini isteyen Körfez ülkeleriyle Lübnan için arabuluculuk yapmaya çalışacak’ şeklinde bir bilgi de sızdırdı.

Bu arada, Lübnan Başbakanı Nacib Mikati, Lübnan’daki durumla ilgili endişelerini sürekli dile getiren ve defalarca Lübnan’ın Ortadoğu’da bir arada yaşama modeli olarak korunması çağrısında bulunan Papa Franciscus ile görüşmek için bu hafta sonu Roma’yı ziyaret edeceğini duyurdu.

Lübnan’ın hükümet işlerinin aksaması, siyasi gerginliğin devam etmesi, fiyatların hızla yükselişi ve yerel para biriminin değer kaybı gibi yaşadığı kriz düşünüldüğünde, Papa-Mikati görüşmesi büyük bir öneme sahip.

Elysee kaynakları, Macron-Mikati görüşmesinin gerçekleşme ihtimalini reddetse de, Macron’un Lübnan’ı yakından takip ettiği ve ülkeyi ekonomik, mali ve idari olarak kurtarmak için bir yol haritası ortaya koyan ilk kişi olduğu göz önüne alındığında, Macron’un Papa ile görüşmesi Lübnan’daki durumun tartışılması için bir fırsat olabilir.

Macron’un Lübnan girişiminin önüne birçok engel çıktı ve Lübnan’da uzun süre hükümet kurulamadı.

Mikati başkanlığında kurulan hükümet ise, Şii kanadın, bakanların Bakanlar Kurulu toplantılarına katılması için Beyrut Limanı patlamasına ilişkin soruşturmayı yürüten Yargıç Tarık Bitar’ın görevden alınmasını talep etmesi nedeniyle kısa süre sonra çalışamaz hale geldi.


Editörün Seçimi

Multimedya