Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya-İslam Dünyası Stratejik Vizyon Grubu toplantısı bugün Cidde’de başlıyor

Rusya-İslam Dünyası Stratejik Vizyon Grubu toplantısı bugün Cidde’de başlıyor

Çarşamba, 24 Kasım, 2021 - 07:00

Suudi Arabistan’ın Cidde şehri, ‘Diyalog ve İşbirliği Beklentileri’ sloganı altında Rusya-İslam Dünyası Stratejik Vizyon Grubu toplantısına bugün ev sahipliği yapacak.

Rusya ve İslam dünyası ülkelerinden yetkililer, bilim insanları ve düşünürler, taraflar arasındaki ortak sorunları tartışmak ve mevcut zorluklarla yüzleşmede işbirliğini geliştirmek için görüşecek.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz himayesinde düzenlenen toplantıya, 27 Müslüman ülkeden eski başbakanlar, eski dışişleri bakanları, akademisyenler ve İslam dünyasındaki birçok dini şahsiyetten oluşan 33 önemli isim katılacak.

Rusya-İslam Dünyası Stratejik Vizyon Grubu, 2006 yılında Yevgeny Primakov Akademisi önderliğinde ve Tataristan’ın ilk Cumhurbaşkanı Mintimer Şeymiyev’in talimatıyla kuruldu.

Grup o zamandan beri toplantılarını Moskova, Kazan, İstanbul, Cidde ve Kuveyt’te gerçekleştirdi.

Toplantı, Suudi Arabistan’ın din ve kültürlerin takipçileri arasında diyalog girişimi ışığında, Rusya’nın İslam dünyasıyla ilişkilerini güçlendirme çabaları çerçevesinde başlatılıyor.

Cidde, 2008’deki toplantının ardından, Rusya-İslam Dünyası Stratejik Vizyon Grubu’nu bugün ikinci kez ağırlayacak.

Grubun son toplantısı, 28-30 Kasım 2019 tarihlerinde Rusya’ya bağlı Başkurdistan Cumhuriyeti’nin başkenti Ufa’da düzenlendi.

Grup şu anda Rusya ve İslam ülkeleri arasındaki uzun vadeli işbirliğini geliştirmek için önlemler geliştirmeye ve taraflar arasındaki stratejik ortaklığın pratik uygulamasına odaklanıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya