Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudan: Hamduk yeni atamalara ilişkin ordu kararlarını gözden geçirecek

Sudan: Hamduk yeni atamalara ilişkin ordu kararlarını gözden geçirecek

Çarşamba, 24 Kasım, 2021 - 11:45
Sudan Başbakanı Abdalla Hamduk (EPA)

Sudan Bakanlar Kurulu Genel Sekreterliği, Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk'un ordu tarafından son dönemde ülkedeki kilit noktalara yapılan atamaları gözden geçireceğini açıkladı.

Ordu 25 Ekim'de iktidarı ele geçirdikten sonra, askeri yöneticiler devletin idari kadrolarındaki önemli pozisyonlara devrik lider Ömer el Beşir döneminden üst düzey yetkililer arasından atama gerçekleştirdi.

Darbe sırasında tutuklanan ve Pazar günü orduyla varılan anlaşmayla görevi iade edilen Hamduk, devlet memurluğundaki tüm atama kararlarının durdurulması yönünde bir talimat yayınladı.

Sudan Bakanlar Kurulu Genel Sekreterliği ayrıca, önceki dönemde yapılan tüm atamaların değerlendirmeye tabi tutulacağını bildirdi.

Öte yandan Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri’ne (ÖDBG) mensup 12 bakan, 22 Kasım’da Başbakan Abdullah Hamduk’a istifalarını sunarken, ordu komutanı Korgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın geçen ay hükümetin feshedilmesini de içeren kararlarını tanımadıklarını vurguladı. Öte yandan Ticaret Bakanı Ali Cidu istifasını sunmayı reddetti. Ordunun 25 Ekim’de iktidarı ele geçirmesinden bu yana yönetim tarafından gözaltına alınan Sanayi ve Kabine İşleri Bakanları ile de temasa geçilemedi.

Geçiş hükümetinin eski bir bakanının Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamaya göre Başbakan, ordu komutanı Korgeneral Abdulfettah el-Burhan ile vardığı siyasi anlaşmayı ÖDBG koalisyonu adına bazı siyasi isimlerin imzaladığını bildirdi. Bakan, Hamduk’un bugün (23 kasım Salı) gerçekleşmesi planlanan, ÖDBG’nin Merkez Konseyi ile istişarelerde bulunmak üzere bir toplantı talep ettiğini de söylerken, Hamduk’un ev hapsinde tutulduğu süre boyunca birçok siyasi güçle kapsamlı görüşmeler yaptığına dikkati çekti. Kaynak, Hamduk’un bu çerçeve anlaşmanın sahnenin gereklerine göre tartışılıp geliştirilebileceğine inandığını belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya