Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Biden: Petrol şirketleri toptan ve perakende akaryakıt fiyatları arasındaki farkı kâr olarak cebe indiriyor

Biden: Petrol şirketleri toptan ve perakende akaryakıt fiyatları arasındaki farkı kâr olarak cebe indiriyor

Çarşamba, 24 Kasım, 2021 - 13:00
Kuzey Karolina’da bir benzin istasyonunda bekleyen arabalar (AFP-Arşiv)

ABD Başkanı Joe Biden, büyük petrol şirketlerini yüksek akaryakıt fiyatları konusunda bir parça sorumlu olmakla suçlarken, aynı zamanda fiyatları düşürmek için rezerv stokları da dahil olmak üzere mevcut tüm araçları kullanıyor.

Biden, dün Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, “Toptan satış piyasasında akaryakıt fiyatları son birkaç hafta içinde yaklaşık yüzde 10 düştü, ancak benzin istasyonlarındaki fiyatlar bir kuruş bile kıpırdamadı. Başka bir deyişle, gaz tedarik şirketleri daha az ödüyor ve çok daha fazla kar ediyor” dedi.

Toptan ve perakende gaz fiyatları arasındaki fark geçmiş ortalamalarla aynı hizada olsa, ABD’lilerin şu anda galon başına en az 25 sent daha az ödüyor olacağına dikkati çeken Biden, “Bunun yerine şirketler aradaki farkı kâr olarak cebe indiriyor. Bu kabul edilemez” diye konuştu.

ABD Enerji Bakanı Jennifer Granholm ise, “İstasyonlardaki akaryakıt fiyatları şu anda çok yüksek, ancak 2022 başlarında bu sayfayı çevireceğiz” dedi.

ABD’liler yarın Şükran Günü tatilini aileleriyle birlikte geçirmek için uzun mesafeli seyahatlerine başlamadan önce, Biden ülke pazarına Stratejik Petrol Rezervi’nden 50 milyon varil ham petrolü pompalamaya dayalı bir girişim başlattı.

Enerji Bakanı’na göre bu girişim, bir yıldan bu yana yüzde 60 oranında artan petrol fiyatlarını düşürmeyi hedefliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya