Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İtalya'da 1 euroya ev alan yabancılar, şimdi kasabayı kalkındırıyor

İtalya'da 1 euroya ev alan yabancılar, şimdi kasabayı kalkındırıyor

Çarşamba, 24 Kasım, 2021 - 17:00
Kasabalardaki projelerin gelişmesiyle bölge turizminin de canlanması bekleniyor (Washington Post/Easter Weiss)

İtalya'da "1 euroya ev" kampanyalarında mülk satın alan yabancılar, şimdi kasabayı kalkındırmak için harekete geçti.

1 euroya ev satışı programları ilk olarak yaklaşık 10 yıl önce tanıtılmıştı. Özellikle Sicilya bölgesindeki tarihi kırsal alanların hedeflendiği projelerde şehirlerin yeniden canlandırılması amaçlanmıştı.

Fakat projeler pandemi döneminde daha önce hiç olmadığı kadar rağbet gördü.

Mussomeli kasabasının belediye başkanı yardımcısı Toti Nigrelli,  "Sonradan hiçbir sürpriz yaşanmaması için ev satın almayı düşünenlerden önce kasabaya gelmelerini istiyoruz. Neyin içine girdiklerini görmelerini istiyoruz" dedi.

Bazıları görece iyi durumda olsa da çoğu ev mevcut haliyle ciddi bir tamir ve tadilat gerektiriyor. Bazı evlerin çatıları çökmüş ve zeminleri parçalanmış durumda.

Evler 1 euroya satılsa bile, resmi işlemler sırasında çıkan masraflarla birlikte anlaşmayı tamamlamanın toplam maliyeti 3 bin 500 euroyu (yaklaşık 47 bin 700 TL) bulabiliyor.

Daha sonra da proje kapsamında konut sahiplerinden evi 2-5 yıl arasında yenilemeleri isteniyor. Yenileme masraflarıysa ev sahibinin tercihlerine ve evin durumuna göre 5 bin euroyla 100 bin euro (yaklaşık 68 bin-1,3 milyon TL) arasında değişiyor.

Evlerin yenilenmesi için ortalama 20 bin ila 40 bin euro (yaklaşık 275 bin-545 bin TL) harcanıyor (Washington Post/Easter Weiss)

Nigrelli, ortalama olarak evlerin yenilenmesinde 20 bin ila 40 bin euro (yaklaşık 275 bin-545 bin TL) harcandığını belirtti.

Öte yandan, program dahilinde ev alanlardan bazıları, kasabayı canlandıracak projelere de imza attı.

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde yaşayan ve ilanları gördükten sonra Mussomeli kasabasından üç tane ev satın alan Rubia Andrade, bu kişilerden biri.

Başta ucuz bir tatil yatırım olarak gördüğü fırsatı büyütmeyi planlayan Andrade, evlerinden birini sanat galerisi, birini yaşam merkezi, diğerini de restorana çevirmeyi düşünüyor.

Avustralya'dan başvuruda bulunup ev alan Danny McCubbin ise çoktan kasabaya taşındı.

McCubbin, alım gücü olmayanlara yemek sağlamak için açtığı restorana internet üzerinden başlattığı bağış kampanyasıyla 30 bin dolar para toplamıştı (Washington Post/Easter Weiss)​​

17 yıl boyunca Britanyalı ünlü şef Jamie Oliver'ın yanında çalışan McCubbin, maddi durumu iyi olmayanlara yemek hizmeti sağlamak için bir proje hayata geçirdi. Pandemi nedeniyle tadilat ve tamir çalışmaları yavaşlasa bile McCubin, kasabada şimdi Good Kitchen adını verdiği bir restoran açtı.
Independent Türkçe, Washington Post

 


Editörün Seçimi

Multimedya