Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya Yüksek Seçim Komisyonu, cumhurbaşkanlığı seçimleri için 73 kişilik ön aday listesini paylaştı

Libya Yüksek Seçim Komisyonu, cumhurbaşkanlığı seçimleri için 73 kişilik ön aday listesini paylaştı

Perşembe, 25 Kasım, 2021 - 10:15
Libya Yüksek Seçim Komisyonu Başkanı İmad es-Sayeh Trablus’ta düzenlediği basın toplantısında (AFP)

Libya Yüksek Seçim Komisyonu, 24 Aralık’ta yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimleri için aday olarak başvuran 98 kişiden adaylık şartlarını karşılayamayan 25’inin reddedildiğini açıkladı.

Adaylık başvurusu kabul edilen 48 kişi arasında Ulusal Birlik Hükümeti Başkanı Abdulhamid ed-Dibeybe, Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih, eski Dışişleri Bakanı Fethi Başağa ile Halife Hafter gibi isimler yer aldı.

Başvurusu reddedilenlerin yer aldığı 25 kişilik liste ise, merhum lider Muammer Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam Kaddafi’nin yanı sıra eski Başbakan Ali Zeydan ve eski Milli Genel Kongre Başkanı Nuri Busehmin’i içeriyor.

Komisyon, 73 kişiden oluşan ön listede kabul edilen veya reddedilen adayların komisyon kararlarına itiraz süresinin 12 gün olduğunu açıkladı.

Bunun ardından Temyiz Komitesi, bu itirazları aldığında 72 saat içinde çözecek ve ardından nihai aday listesi yayınlanacak.

 


Editörün Seçimi

Multimedya