Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Aile içi şiddet radikalleşmeyi artıran bir faktör

Aile içi şiddet radikalleşmeyi artıran bir faktör

Perşembe, 25 Kasım, 2021 - 08:45
Olaylar, evde şiddete tanık olan bir çocuktan, eşini öldürmeye teşebbüsten hüküm giymiş kişilere kadar uzanıyordu (Reuters-Arşiv)

İngiltere Terörle Mücadele Polisi tarafından yaptırılan ve bugün sonuçları açıklanan araştırmada, radikalleşme riski altında olan kişilerin hayatında aile içi şiddetin yaygın olduğu görüldü.

Reuters’a göre, radikalleşmeye karşı savunmasız olarak (V2R) sınıflandırılan 3 bin 45 kişiyi inceleyen çalışmada, bunların üçte birinden fazlasının suçlu, istismarcı, mağdur veya bu üçünün birleşimi olarak bir aile içi şiddet olayıyla bağlantısı olduğu tespit edildi.

Olaylar, evde şiddete tanık olan bir çocuktan, eşini öldürmeye teşebbüsten hüküm giymiş kişilere kadar uzandı.

Starlight Projesi olarak bilinen araştırma, 2019’da İngiltere ve Galler’deki V2R programına başvuranların yaklaşık yarısını içerdi.

Çalışma, programa başvuran 16 ila 64 yaşları arasındaki kişilerin yüzde 15’inden biraz fazlasının aile içi şiddet mağduru olduğu sonucuna ulaştı. Bu, tahmin edilen oranın yaklaşık üç katı.

Söz konusu çalışmada, erkekler çoğunlukla fail olarak kaydedilirken, kadınlar genellikle kurban olarak not edildi.

Çalışma, aile içi şiddet bağlantısı olduğu kanıtlanan vakalarda, programa başvuranların yüzde 18’inde aşırı sağ ideolojinin olduğunu da kaydetti.


Editörün Seçimi

Multimedya