Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Putin, Azerbaycan ve Ermenistan’ı sorunları çözmeye çağırdı

Putin, Azerbaycan ve Ermenistan’ı sorunları çözmeye çağırdı

Cumartesi, 27 Kasım, 2021 - 09:00
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycanlı mevkidaşı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile bir araya geldi (AFP)

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycanlı mevkidaşı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ı, 2020 yılında iki ülke arasında başlayan savaşın ardında gerilimi durdurmaya ve sorunları çözmeye davet etti.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığına göre ülke liderleri, Rusya’nın Soçi kentinde bir araya geldi. Görüşme, Azerbaycan ve Ermenistan arasında son günlerde yaşanan çatışmalardan sonra gerçekleşti.

Putin, Ermenistan’ın ve Azerbaycan’ın Sovyetlerin bir parçasını olduğunu ifade sözlerine başladı ve şu ifadeleri kullandı:

“Yüzyıllardır birleşik bir devletin parçasıyız, derin tarihi bağlarımız var. Gelecekte bu bağları yeniden inşa etmek ve geliştirmek için çalışmalıyız.”

Putin, iki liderle ayrı ayrı görüştü.

En son Ocak ayında bir araya gelen Aliyev ve Paşinyan’ı birbirleri ile temas kurmaya davet eden Putin, “Birbirinizle ne kadar çok iletişim kurarsanız o kadar iyi” dedi.

Toplantı, 2020 yılında 6 bin 500’den fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Dağlık Karabağ bölgesinin kontrolü için iki ülke arasında yapılan savaştan bu yana bölgede gerçekleşen en şiddetli çatışmaların yeniden yaşanmasının ardından gerçekleşti.

Son çatışmalarda Ermenistan tarafında altı asker hayatını kaybederken yedi Azerbaycan askeri şehit oldu. Putin, iki ülke arasındaki çatışmaların savaşa dönüşmemesi çağrısında bulundu.

Taraflar, Soçi’de Ermenistan ve Azerbaycan arasında sınırın çizilmesi konusunu tartışırken, Erivan, Bakü’yü Ermenistan topraklarına girmekle suçladı.

Aliyev, “Yeniden komşu olarak yaşamayı öğrenmek için sınır çizmeye ve acil bir barış anlaşması üzerinde çalışmaya hazırız” dedi. Paşinyan ise iki ülke arasında sınırların çizilmesine hazır olduğunu belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya