Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir Cumhurbaşkanı: Suriye'nin Cezayir'de yapılacak Arap zirvesine katılmasını bekliyoruz

Cezayir Cumhurbaşkanı: Suriye'nin Cezayir'de yapılacak Arap zirvesine katılmasını bekliyoruz

Cumartesi, 27 Kasım, 2021 - 09:30

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, Cuma günü devlet televizyonunda gazetecilere verdiği demeçte, Suriye’nin Mart 2022’de ülkesinin ev sahipliğinde düzenlenmesi planlanan Arap Birliği Zirvesi’ne katılmasını beklediğini dile getirdi.

Şam'ın Arap Birliği Zirvesi'ne katılıp katılmayacağı sorusu üzerine Tebbun "İnşallah Suriye de katılacak. Cezayir, Arap tarihinin başarılı olması için istekli" ifadelerini kullandı.

Bazı Arap ülkeleri arasındaki farklılıklar ve Arap Zirvesi'ne katılımın zayıf olması olasılığı ile ilgili olarak Tebbun, "Cezayir bir araya getiren ve reformlar yapan bir ülkedir" dedi.

Cezayir ve Fas arasında meydana gelen ilişkilerin kopma noktasıyla ilgili üstü kapalı olarak Tebbun, “Bize düşman olanlar dışında hiç kimseye düşmanlık yapmayız. Arap Birliği'nde reform yapılması gerekiyor. 1984'ten beri hiçbir şey değişmedi. Bu normal değil. Bir araya gelip sorunları tartışmamız ve hiçbir şey elde etmeden ülkelerimize dönmemiz normal değil” dedi.

2005 yılında Cezayir'in ev sahipliğini yaptığı zirvede Cezayir, Arap Birliği Genel Sekreterliği pozisyonunun değiştirilmesi konusunu gündeme getirmişti. Ancak Mısır ve diğer Arap ülkeleri, bu öneriyi reddetti.

Tebbun gazetecilere verdiği demeçte “İsrail’in kuruluşundan bu yana ilk kez, bir bakan başka bir Arap ülkesine karşı tehditler savurmak için bir Arap ülkesine geliyor... Bu bir rezalet” dedi.

Tebbun, Ağustos ayında Fas'a resmi ziyaret gerçekleştiren İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid’in Tel Aviv ve Rabat’la ilgili medyaya yaptığı açıklamalara atıfta bulunarak, "İran'a daha yakın olan ve şu anda İsrail'in Afrika Birliği'ne gözlemci olarak katılmasına karşı kampanya yürüten Cezayir'in bölgedeki rolü konusunda bazı endişeleri paylaşıyorlar" ifadelerini kullandı.

Fas'ın İsrail ile ilişkilerini normalleştirmesini eleştiren Tebbun, Çarşamba günü İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz'ın Fas ziyaretine tepki gösterdi.  

Cezayir Ulusal Meclis Başkanı Salih Kocil ise bu ziyarette ülkesinin ‘hedef alındığını’ belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya