Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus İçişleri Bakanlığı: Bakanlık binası yakınlarında saldırıyı gerçekleştiren kişi ‘tekfirci unsur’

Tunus İçişleri Bakanlığı: Bakanlık binası yakınlarında saldırıyı gerçekleştiren kişi ‘tekfirci unsur’

Cumartesi, 27 Kasım, 2021 - 11:45
Başkentte İçişleri Bakanlığı binası dışındaki polisler (EPA)

Tunus İçişleri Bakanlığı, dün (Cuma) başkentin ana caddelerinden birinde İçişleri Bakanlığı binasına yakın bir noktada, bıçak ve satır kullanarak polisleri bıçaklamaya çalışan adamın ‘tekfirci unsur’ olarak nitelendirildiğini açıkladı.

İçişleri Bakanlığının olaydan yaklaşık 7 saat sonra yaptığı açıklamada, saldırganın bakanlık binası önünde polislere saldırmaya çalışırken bir polis memuru tarafından vurulduğu da bildirildi.

Olayla ilişkin bir video, başkentteki Habib Burgiba Caddesi’nde ateş açan polisleri, elinde bıçakla koşan adamı aynı zamanda yoldan geçenlerin de adamı yakalamaya çalıştığını gösteriyor. Görgü tanıkları, polisin saldırganı vurmadan önce peşinden koştuğunu söyledi.

Saldırgan yakalandıktan sonra hastaneye sevk edildi.Bakanlık daha önce yaptığı bir açıklamada, saldırganın 31 yaşında olduğunu ve yurtdışında eğitim gördüğünü belirtmişti. Tunus güvenlik güçleri, son yıllarda aşırılık yanlısı grupların saldırılarının çoğunu engellemeyi başardı.

Ülkede son büyük saldırı, 2015 yılında militanların Tunus’taki bir müzeye ve Sousse’deki bir sahil beldesine düzenlediği iki ayrı saldırıydı. Söz konusu iki saldırıda onlarca insan hayatını kaybetti.


Editörün Seçimi

Multimedya