Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır Müftüsü, Suudi Arabistan'ın bölgesel ve uluslararası alanda oynadığı önemli role övgüde bulundu

Mısır Müftüsü, Suudi Arabistan'ın bölgesel ve uluslararası alanda oynadığı önemli role övgüde bulundu

Cumartesi, 27 Kasım, 2021 - 09:15
Suudi Arabistan İslami İşler Bakanı Dr. Abdullatif Al eş-Şeyh (Şarku’l Avsat)

Mısır Başmüftüsü Dr. Şevki Allam ile görüşen Suudi Arabistan İslami İşler Bakanı Dr. Abdullatif Al eş-Şeyh, Riyad ve Kahire arasındaki ilişkilerin derinliğine vurgu yaptı. Mısır Başmüftüsü Allam ise Suudi Arabistan’ın bölgesel ve uluslararası alanda oynadığı önemli role övgüde bulundu. Mısır Başmüftüsü’nün Suudi Arabistan’a yaptığı ziyaretteki görüşmeler sonrasında açıklama yapıldı. Mısır Fetva Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre, toplantıda, özellikle çeşitli alanlarda İslami çalışmalara hizmet etmeye yönelik, ortak çıkarları ilgilendiren bir dizi konu tartışıldı.

Mısır Başmüftüsü, toplantı sırasında Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman liderliğindeki Suudi Arabistan’ın önemli bölgesel ve uluslararası rolünün yanı sıra, İslam'a ve Müslümanlara hizmet etmek, Umre ve Hac için gelen ziyaretçilerin işlerini kolaylaştırmak için gösterdiği büyük çabalara övgüde bulundu. Ayrıca Müftü, Suudi Arabistan İslami İşler Bakanlığı'nın ve Bakan Dr. Al eş-Şeyh'in oynadığı büyük rolü ve dünyanın farklı ülkelerindeki alimleri ve düşünürleri bir araya getiren, tüm Müslümanları ilgilendiren güncel sorunları tartışmak için önemli konferans ve toplantılara verdiği desteğe teşekkür etti. Mısır Fetva Kurumu’na göre Dr. Allam, toplantıda aşırılık yanlısı ideolojilerle mücadele, çeşitli gruplar tarafından çarpıtılan kavramların düzeltilmesi, hak dini ve onun hoşgörü mesajını dünyaya açıklamak için İslami kurumlar arasında işbirliği ve dayanışma yapılması gerektiğini vurguladı. Suudi Arabistan İslami İşler Bakanı Dr. Abdullatif Al eş-Şeyh, Suudi Arabistan-Mısır ilişkilerinin, özellikle dini düzlemdeki derinliğine vurgu yaptı. Ayrıca, Dr. Allam liderliğindeki Mısır Fetva Kurumu’nun, ılımlılığı yayma, fetvaları kontrol etme ve aşırılık yanlısı düşüncelere karşı mücadele konusundaki başarılarına değer verdiğini söyledi.

Mısır Müftüsü, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan bin Abdullah ve Tataristan Devlet Başkanı Rüstem Minnihanov’un daveti üzerine ‘Diyalog ve İşbirliği İçin Umutlar’ başlığıyla Cidde'de düzenlenen Rusya - İslam Dünyası konferansına katılmıştı. Mısır Fetva Kurumu, konferansa Rusya'dan ve İslam dünyasının çeşitli ülkelerinden çok sayıda üst düzey bilim adamı ve düşünürün katıldığını, Rusya ile İslam dünyası arasında ortak bir boyuta ilişkin konuların tartışıldığını ve işbirliğini geliştirmenin yollarının konuşulduğunu belirtti. Ayrıca karşılaşılan zorluklarla baş edebilmek için işbirliğini geliştirmenin yolları da tartışıldı. Mısır Vakıflar Bakanı ise Kral Selman ve Veliaht Prensi'nin İki Kutsal Camiye ve Arap ve İslam halklarının sorunlarına hizmet etmedeki rolüne övgüde bulundu. Ayrıca, iki kardeş ülke arasındaki ilişkinin sağlamlığını ve önemini vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya