Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Japonya, Çin ve Kuzey Kore’nin cephaneliği genişlerken, saldırı silahları edinmeyi planlıyor

Japonya, Çin ve Kuzey Kore’nin cephaneliği genişlerken, saldırı silahları edinmeyi planlıyor

Cumartesi, 27 Kasım, 2021 - 13:15
Japonya Kara Öz Savunma Kuvvetleri (GSDF) askerleri Tokyo’daki Asaka üssünde bir denetleme sırasında (AP)

Japonya Başbakanı Fumio Kishida bugün (Cumartesi) yaptığı açıklamada, ülkesinin savunma imkanlarını güçlendireceğini, bu kapsamda düşman üslerine saldırı operasyonları başlatma imkanları dahil olmak üzere tüm seçeneklerin ele alınacağını söyledi.

Japonya merkezli Kyodo haber ajansına göre, Başbakan Kishida’nın bu açıklamaları, Japonya Kara Öz Savunma Kuvvetleri (GSDF) üssünde yaptığı konuşma sırasında geldi.


Başbakan Kishida, Kuzey Kore’nin füze teknolojisindeki hızlı gelişimi ve Çin’in askeri genişlemesine yönelik endişelerini dile getirdi.

Kishida, ülkesinin dış işleri ve güvenlik politikaları ele alınırken, Öz Savunma Kuvvetleri’ne düşman üslerine saldırı operasyonları gerçekleştirme imkanları sağlama fikri de dahil olmak üzere tüm seçeneklerin masada olacağını belirtti.


Japonya’nın bu tür operasyon yeteneklerine sahip olması fikri hassas bir konu olarak görülüyor, zira Öz Savunma Kuvvetleri’nin, savaşın sona ermesine yönelik kanun gereğince, güç kullanımları ile ilgili olarak katı kısıtlamalar bulunuyor.


Başbakan Japonya’nın, Kuzey Kore’nin hipersonik füzeler gibi son teknoloji ürünleri geliştirmesine göz yummasının mümkün olmadığını da sözlerine ekledi.


Kishida, Çin’in yeterli şeffaflık olmaksızın ordusunu güçlendirmeye devam ettiğini aynı zamanda bölgedeki mevcut durumu değiştirmek için tek taraflı girişimlerde bulunduğunu söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya