Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır ve BAE, bölgedeki istikrarı desteklemek için koordinasyonun sürdürülmesi konusunda anlaştı

Mısır ve BAE, bölgedeki istikrarı desteklemek için koordinasyonun sürdürülmesi konusunda anlaştı

Cumartesi, 27 Kasım, 2021 - 10:30
Sisi ve Abu Dabi Veliaht Prensi bir önceki görüşme sırasında (Mısır Cumhurbaşkanlığı)

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan ile yaptığı görüşmede, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), bölgedeki istikrarı destelemek için koordinasyonu sürdürme konusunda anlaştı. Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Bessam Radi’ye göre, Sisi önceki gün Abu Dabi Veliaht Prensi ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, iki ülke arasındaki işbirliğin yanı sıra, bölgesel ve uluslararası meseleler ile ortak çıkarlar konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Radi açıklamasında, taraflar arasında koordinasyon ve düzenli istişarenin sürdürülmesi adına bölgedeki güvenlik ve istikrarın desteklenmesinin kararlaştırıldığını söyledi.

Geçtiğimiz Ağustos ayında Sisi, üst düzey bir BAE’li heyetle iki ülke arasındaki ilişkilerin her düzeyde güçlendirilmesi konusunu görüştü. O dönem Sisi, Mısır ile BAE arasında güçlü ilişkilerin ulaştığı ileri seviyeye övgüde bulunurken, ülkesinin ilişkilerin, iki kardeş ülke ve halkın çıkarlarına katkıda bulunacak şekilde güçlendirme arzusunu dile getirdi. Mısır Cumhurbaşkanı, Arap bölgesinin istikrarı için iki ülke arasındaki stratejik ilişkileri pekiştirmek adına tüm alanlarda işbirliğine vurgu yaptı.

Geçtiğimiz Temmuz ayında Abu Dabi Veliaht Prensi, Mısır’ın kuzeyinde yer alan ‘3 Temmuz Üssü’nün açılışında Sisi’ye eşlik etti. Geçtiğimiz Mayıs ayında, Zayed Al Nahyan, Sisi ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde ise Gazze’deki ateşkesten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, BAE’nin Mısır’ın bölgede güvenlik ve istikrarı sağlama çabalarına verdiği desteği yineledi. Geçtiğimiz Nisan ayında ise Mısır Cumhurbaşkanı ve Şeyh Muhammed bin Zayed Kahire’de, iki ülke arasındaki ilişkilerin çeşitli alanlara genişletilmesi için ortak çalışma konusunun yanı sıra bölgesel ve uluslararası gelişmeleri ele aldı. Abu Dabi Veliaht Prensi, ülkesinin bölgesel dosyalar, krizler ve bunlarla başa çıkma yolları konusunda Mısır ile koordinasyon ve danışma konusundaki istekliliğini vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya