Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE, tüm sakinlerinin Kovid-19 aşısının ilk dozunu aldığını duyurdu

BAE, tüm sakinlerinin Kovid-19 aşısının ilk dozunu aldığını duyurdu

Cumartesi, 27 Kasım, 2021 - 14:30
Dubai’de Kovid-19’a karşı aşı olan bir adam (Reuters)

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı rakamlara göre, ülke sakinlerin tamamına yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşıtı aşıların en az bir dozunun uygulandığını duyurdu.

Duyuru, ilk kez Güney Afrika’da tespit edilen yeni bir varyantın ortaya çıkışının ardından geldi. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) varyantı “Omikron” olarak adlandırırken aynı zamanda ‘endişe verici varyant’ olarak sınıflandırdı.

BAE sağlık yetkilileri Cuma günü yaptığı açıklamada, toplam 21 milyon 802 bin 32 doz aşı uygulandığını, BAE’de ilk dozu alanların nüfusunun yüzde 100’üne, iki dozunu alanların ise yüzde 90,18’ine ulaştığını bildirdi.

10 milyonluk bir nüfusa sahip olan BAE, sakinleri için yoğun ve hızlı bir aşı kampanyası yürüten ülkelerden biri oldu.

BAE, Çin aşısı Sinopharm ve ABD-Alman yapımı Pfizer/BioNTech’i onayladıktan sonra 2020 yılı Aralık ayında Kovid-19’a karşı aşıların uygulanması için ulusal bir kampanya başlatmıştı.

Daha sonrasında ülkede üçüncü aşı olarak, İngiliz-İsveç yapımı AstraZeneca ve ardından Rus yapımı Sputnik V aşısını onayladı.

Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan Ekim ayında yaptığı açıklamada, ülkesinin pandemi krizinden çıktığını belirtmiş, ülkede hayatın normale dönmeye başladığını söylemişti. BAE’de şu ana kadar 741 binden fazla virüs vakası ve 2 bin 145 can kaybı kaydedildi.

Alman şirketi BioNTech, ABD ilaç devi Pfizer ile geliştirdiği aşısının, yeni varyanta karşı sağladığı koruma seviyesini araştırdığını duyurdu. İlk kez Güney Afrika’da gözlemlenen bu varyantın ortaya çıkması ile birlikte, sınırlar kapatılmaya başladı. Birkaç Avrupa ülkesi cuma günü yaptıkları açıklamalarda Güney Afrika’dan yapılacak uçuşları askıya almaya karar verdi. Japonya dahil olmak üzere bazı ülkeler ise gelecek yolculara karantina uygulama kararı aldı.

ABD Cuma günü yaptığı açıklamada, Omikron’un keşfedilmesinin ardından, Güney Afrika bölgesindeki 8 ülkeden gelen yolculara sınırlarını kapattığını da duyurdu.

BAE cuma günü yaptığı açıklamada 29 Kasım Pazartesi itibariyle, Güney Afrika, Namibya, Lesotho, Esvatini, Zimbabve, Botsvana ve Mozambik’ten gelen yolcuların, yerli ve yabancı hava yolları ile yapılan tüm uçuşlarının ve bu ülkelerden aktarma yaparak gelen yolcuların girişlerinin askıya alınacağını duyurdu.

BAE’nin aldığı kararlar, ülkeye gelmeden önceki 14 günlük sürede bu ülkelerde bulunan yolcuların BAE’ye girişlerinin askıya alınmasını aynı zamanda BAE’den bu ülkelere yolcu taşınmasına izin verilmesini kapsıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya