Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Arap Koalisyonu’nun Marib'deki operasyonlarında 90 terörist öldürüldü

Arap Koalisyonu’nun Marib'deki operasyonlarında 90 terörist öldürüldü

Cumartesi, 27 Kasım, 2021 - 12:15
Husiler, Marib’deki çatışmalarda ölen milisler için Sana'da cenaze namazı düzenledi. (EPA)

Yemen'de meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu cuma günü Marib kentinde Husi milisleri ve araçlarını hedef alan 16 operasyon düzenledi. Operasyonlarda 90'dan fazla Husi milisin öldüğü, 12 askeri aracın da imha edildiği bildirildi.

Yemen Ulusal Ordusu’nun Koalisyon güçlerinin desteğiyle gerçekleştirdiği askeri operasyonlara bölgedeki kabileler de destek veriyor.

Yemen Müşterek Kuvvetler Komutanlığı, el-Hudeyde'nin doğusundaki Cebel Ras eyaletinde yer alan Ibb ilinin 10 kilometre batısına girdi. Ordu medyası tarafından yayınlanan bildiriye göre Taiz bölgesine bağlı Makbana ilçesinde çok sayıda mevzi ortaya çıkarıldı. Söz konusu güçler, Taiz'in batısında Husi milisleriyle şiddetli çatışmalar yaşandı. Milis saflarında onlarca ölüm ve yaralanma meydana geldiği kaydedildi.

Bildiriye göre müşterek kuvvetler, Taiz vilayetinin batısındaki Makbana ilçesinde Husi milisleri tarafından kurulan Sakam gümrük limanına bakan Mağram el-Ras Dağı’nın kontrolünü ele geçirdi. Ayrıca gümrük limanına komşu köyleri de kuşatmadan kurtararak milislerin iletişim cihazlarını ele geçirdi.

Diğer yandan batı kıyısındaki Devler Tugayları Medya Merkezi, müşterek kuvvetlerin Cebel Ras eyaleti yönünde, el-Adin Vasat yolunda 10 km ilerlediğini belirtti. Kuvvetlerin, Cebel Ras Bölgesi'ndeki Vadi el-Merir’i temizlemeye devam ettiğini ve aralarında bir tankın da olduğu çok sayıda Husi aracını ve teçhizatı ele geçirdiğini aktardı.

Askeri kaynakların verdiği bilgilere göre Husi milisleri Ibb ve Taiz valiliklerine giden bir dizi küçük köprü ve karayolu geçişini yıktılar. Müşterek kuvvetlerin ilerleyişini durdurmak amacıyla söz konusu bölgeye çok sayıda mayın yerleştirildiği belirtildi. Batı Ibb eyaletinin bir dizi dağlık bölgede de yeni askeri mevzilerin kurulduğu, Hudeyde eyaletinin bitişiğindeki bölgenin eteklerinde çatışmalar başladığı aktarıldı. Mudhakira bölgesindeki üç önemli mevkiye de konuşlanıldığı kaydedildi. Açıklamada Ibb’in batısındaki kasabalara bakan mevkiler Husun Rayima tepesi, Şebva tepesi ve Cebel Ker'ad tepesi olarak sıralandı.


Editörün Seçimi

Multimedya