Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hollanda, Güney Afrika’dan gelen iki uçakta 61 vaka tespit etti

Hollanda, Güney Afrika’dan gelen iki uçakta 61 vaka tespit etti

Büyük şehirler, salgının kontrol altına alınması kapsamında sağlık önlemlerinin sıkılaştırılmasına karşı artan bir gerginliğin ardından günler sonra sakinleşti
Cumartesi, 27 Kasım, 2021 - 12:15
Güney Afrika’dan gelen ve Amsterdam’daki Schiphol Havalimanı’na inen uçakta bekleyen yolcular (AP)

Hollanda sağlık makamları, Güney Afrika’dan Amsterdam’a gelen iki uçaktaki yolcular arasında 61 yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastası tespit edildiğini duyurdu. Sağlık makamları bugün (Cumartesi) söz konusu yolcular arasında, virüsün geçtiğimiz günlerde keşfedilen yeni varyantı “Omikron” ile enfekte olanların olup olmadığını tespit etmek için test yapılmaya başlandığını belirtti.

Söz konusu iki uçuş ile yaklaşık 600 yolcu Amsterdam’ın Schiphol Havalimanı’na geldi. Ardından yolcular yeni varyanta bağlı endişeler nedeniyle saatler süren testlere tabi tutuldu. Reuters haber ajansının aktardığına göre, Sağlık Bakanlığı bugün erken saatlerde yaptığı açıklamada, 61 yolcunun Kovid-19 testlerinin pozitif çıktığını duyurdu.

Hollanda hükümeti cuma günü Güney Afrika’dan tüm uçuşları durdurdu. Sağlık Bakanı Hugo de Jonge söz konusu karar alınmadan önce Hollanda’ya gelmek üzere yola çıkan yolcuların, test ve karantinaya tabi tutma kararı aldı.

Diğer yandan, Cuma günü hükümetin Kovid-19 enfeksiyonlarının artmasına karşı mücadele için sağlık kısıtlamalarını artırma açıklamasının ardından ülkede beklenenin aksine şiddetli protestolar yerine sakinlik hakimdi.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte Lahey’de düzenlediği basın toplantısında, Pazar gününden itibaren, temel ihtiyaçları satan dükkan hariç olmak üzere tüm işletmelerin 17:00 ile 05:00 arasında kapalı olacağını belirtti.

Hükümetin açıklamalarına göre, vaka sayılarındaki en büyük artış çocuklar arasında kaydedilse de okullar açık kalacak ancak 10 yaş ve üstü öğrenciler sınıflarda bölge bir zorunluluk olmasa da koridorlarda maske takmak zorunda kalacak.

Geçen hafta Rotterdam ve Lahey de dahil olmak üzere çeşitli şehirlerde düzenlenen ve 4 gece süren protestoların neden olduğu yoğun gerilimin ardından Cuma günü gözlemlenen sakinlik ülke için iyi bir haber oldu. 


Editörün Seçimi

Multimedya