Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiliz bilim insanından rahatlatan açıklama: Omikron varyantına karşı hızla bir aşı geliştirilebilir

İngiliz bilim insanından rahatlatan açıklama: Omikron varyantına karşı hızla bir aşı geliştirilebilir

Cumartesi, 27 Kasım, 2021 - 17:15
AstraZeneca aşının paketleri (Reuters)

Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen Oxford/AstraZeneca aşısı üzerinde yapılan araştırmalarını yöneten İngiltereli bir bilim insanı bugün (Cumartesi) yaptığı açıklamada, virüsün mutasyona uğramış yeni varyantı Omikron’a karşı çok hızlı bir şekilde yeni bir aşı geliştirilebileceğini söyledi.

Oxford Üniversitesi Aşı Grubu Direktörü Profesör Andrew Pollard Omikron’un, Delta varyantında ‘geçen yıl tanık olduğumuz gibi’ aşılananlar arasında güçlü bir şekilde yayılmasının pek olası olmadığını düşündüğünü belirtti.

Pollard BBC’ye yaptığı açıklamada, Omikron geniş çapta yayılırsa çok hızlı bir şekilde müdahale edilebileceğini zira yeni bir aşı geliştirmenin yollarının da sürekli olarak geliştiğini belirtti. Bununla birlikte Pollard, mevcut aşıların, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) ‘endişe verici varyant’ olarak sınıflandırdığı yeni varyanta karşı etkili olduğunu tahmin etse de, bunun önümüzdeki haftalarda kesinleşeceğini belirtiyor.

Fransız haber ajansı AFP’nin aktardığına göre, şu ana kadar yaklaşık 144 bin 500 can kaybı kaydederek Avrupa’da Kovid-19’dan en çok etkilenen ülkelerden biri olan Birleşik Krallık’ta Omikron varyantı ile herhangi bir enfeksiyon tespit edilmedi.

Hükümet Perşembe günü, varyantın ilk tespit edildiği Güney Afrika da dahil olmak üzere 6 Afrika ülkesine gidiş ve gelişlere kısıtlamalar getirdi.

Avrupa genelinde şu ana kadar Belçika, Almanya ve Çek Cumhuriyeti’nde muhtemelen Omikron varyantı ile bağlantılı olan üç vaka tespit edildi. Hollanda, Güney Afrika’dan gelen yaklaşık 60 kişinin koronavirüs ile enfekte olduğunu açıkladı ancak Omikron ile enfekte olup olmadıkları henüz doğrulanmadı.

Omikron varyantı Malavi, İsrail, Botsvana ve Hong Kong’da tespit edildi.

AstraZeneca ise yaptığı açıklamada, Oxford Üniversitesi ile yakın işbirliği yaparak, ortaya çıkabilecek yeni varyantlara karşı hızla yanıt verilmesini sağlayan bir aşı platformu geliştirdiğini söyledi. İlaç şirketi, varyantın tespit edildiği bölgede araştırma yürüttüğünü de açıkladı.

Pfizer/BioNTech, Moderna ve Novavax yaptıkları açıklamalarda Omikron varyantına karşı mücadele yeteneklerine güvendiklerini açıkladılar.


Editörün Seçimi

Multimedya