Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan ‘Omikron varyantı’ nedeniyle 7 Afrika ülkesine gidiş-dönüş uçuşları askıya aldı

Suudi Arabistan ‘Omikron varyantı’ nedeniyle 7 Afrika ülkesine gidiş-dönüş uçuşları askıya aldı

Pazar, 28 Kasım, 2021 - 12:00
Bu ülkelerden, Suudi vatandaşları da dahil olmak üzere gelen ‘istisna kategorisinde’ olanlar 5 gün karantinada kalacak (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) mutasyona uğrayan yeni varyantı Omikron’un yayılmasıyla ilgili endişeler nedeniyle 7 Afrika ülkesine gidiş-dönüş uçuşların askıya alındığını bildirdi.

Bakanlığa göre, Malavi, Zambiya, Madagaskar, Angola, Seyşeller, Mauritius ve Komor Adaları’na gidiş-dönüş uçuşları durduruldu.

Bakanlıktan üst düzey bir yetkili, kararın söz konusu Afrika ülkelerinden doğrudan ve dolaylı olarak gelen, Suudi vatandaşı olmayanları içerdiğini bildirdi.

Söz konusu yetkili, tüm prosedürler ve önlemlerin, küresel salgın durumundaki gelişmelere göre ülkedeki yetkili sağlık makamları tarafından sürekli değerlendirmeye tabi olduğunu vurguladı.

Buna ek olarak, bakanlığın vatandaşlar ve ülkede yaşayan yabancıları bir sonraki duyuruya kadar 7 Afrika ülkesine seyahat etmekten kaçınmaları konusunda uyardığını da ekledi.

Bu ülkelerden, Suudi vatandaşları da dahil olmak üzere gelen istisna kategorisindekiler ise aşı statüsüne bakılmaksızın 5 gün karantinada kalacak.

Suudi Arabistan, Cuma günü de Güney Afrika, Namibya, Botsvana, Zimbabve, Mozambik, Lesoto ve Eswatini ve Güney Afrika’dan uçuşları askıya almıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya