Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemen'de meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu'na bağlı Ortak Kuvvetler Taiz'in batısında ilerliyor

Yemen'de meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu'na bağlı Ortak Kuvvetler Taiz'in batısında ilerliyor

Pazar, 28 Kasım, 2021 - 11:00
Taiz ve Hudeyde'deki mevcut askeri operasyonlarda ortak kuvvetlerinin ilerlemesinden bir kare (Amalika Tugayları medya merkezi)

Yemen'de meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu'na bağlı Ortak Kuvvetler, Taiz vilayetinin batısındaki Makbana bölgesinde ilerlemeye devam etti ve Wadi Sakm eteklerinde yeni alanların kontrolünü ele geçirdi.

Husi milisleri daha fazla savaşçıyı harekete geçirmek için üst düzey yetkililerini İbb ve Taiz sınır bölgelerine gönderdi. Oradaki yetkililer, bölge sakinlerinin çocuklarını eğitim kamplarına göndermeye zorlamada başarısız oldu.

Husiler meşru kontrol alanlarını Aden'in Ibb ve Sharaab er-Runa bölgelerindeki iki ilçesine bağlayan yolları kapatmaya başvurdular.

Husi milislerine karşı yürütülen şiddetli ve çeşitli orta ve ağır silahların kullanıldığı savaşlardan sonra milislerin saflarında bir çöküş ve karışıklık hüküm sürdü. Yemen’de askeri makamlardan yapılan bir açıklamada, ortak kuvvetlerin Wadi Sakm'ın eteklerini ve Taiz kentinde Makbana Bölgesi'nin kuzeyindeki Tebbe el-Cemal dahil olmak üzere birçok önemli tepenin kontrolünü ele geçirdiği belirtildi.

Askeri kaynaklar, ortak kuvvetlerin Husi milislerine ağır ekipman ve can kayıpları yaşattığını, düzinelerce savaşçısının öldürüldüğünü veya yaralandığını ve çok sayıda silahın imha edildiğini bildirdi.

Husi milisleri, Ibb vilayetindeki tüm liderlerini seferber etti ve onlara Hudeyde vilayetiyle sınır iki vilayete yönelme talimatı verdi. Bu liderler, sözde Parlamento vekili, Mahalli İdare Bakanı, Kamu Hizmeti Bakanı ve sözde Şura Konseyi üyeleri ile güçlendirildi. Milis liderlerinin tüm teşvik ve tehditlerini reddeden bu bölgelerin insanlarından savaşçılar seferber etme çabası içinde olan Husiler ayrıca ortak kuvvetlerin İbb Valiliği'nin derinliğine ilerlemesini engellemeyi amaçladı.

Yerel kaynaklara göre, Husiler Taiz vilayetindeki Makbana ve Sharaab er-Runa ilçelerini birbirine bağlayan yolun yanı sıra Cebel Ras bölgesini El-Aden’e bağlayan bir dizi küçük köprü ve karayolu geçişini yıktılar. Müşterek kuvvetlerin ilerleyişini durdurmak amacıyla söz konusu bölgeye çok sayıda mayın yerleştirildiği belirtildi. 

Husiler Ibb ve Taiz valiliklerinde görevlendirdiği tüm liderlere, o bölgelerde yaşayanların askere alınma sürecini denetlemek üzere cepheye gitmeleri talimatı verdiler. Bu liderler ayrıca bölgelerinde sitelerin ve güvenlik noktalarının oluşturulmasını denetlediler.

Hacca Valiliği'nde yerel kaynaklar, Husi milislerinin kente bağlı ilçelerden altı üst düzey ileri gelen ismin hapse atıldığını bildirdi. Bunun nedeni bu bölgelerin halkından Marib Valiliği ve batı kıyılarındaki cephelere savaşçı gönderme emrini reddetmeleri.

Daha önce Ma'rib'in güneyinde ve batısında çatışmalarda ölen çocukların ardından bölge sakinleri çocuklarını daha fazla ateşe atmayı reddettiler.

Hacca Valiliği, milisler için en önemli insan depolarından biridir. Milisler, yüksek yoksulluk oranlarından yararlanıyor ve gençleri aylık maaşlarla ve ailelerini yardım kuruluşları aracılığıyla nakit yardımı yapmak teklifi ile kendilerine çekiyorlar. Valilik sakinlerinin anlattıklarına göre, Husi denetçileri bu ileri gelenleri bölgelerinden yeni bir grup savaşçıyı harekete geçirmeye yönlendirdi. Ancak, daha önce çatışmalara katılmış düzinelerce kişinin ölümünden sonra bölge sakinleri bunu reddetti. Ancak denetçiler, bölgede ileri gelen yetkilileri gevşeklikle suçlayıp rahatsızlıklarını dile getirdiler ve talimatlara uymamaları halinde kendilerini başkalarıyla değiştirmekle tehdit ettiler.


Editörün Seçimi

Multimedya