Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran petrol üretimini günde beş milyon varilin üzerine çıkarmak istiyor

İran petrol üretimini günde beş milyon varilin üzerine çıkarmak istiyor

İran, yaptırımlar öncesi petrol üretim seviyelerine geri dönmek istiyor
Pazar, 28 Kasım, 2021 - 11:15
Tahran, petrol üretimini günde beş milyon varilin üzerine çıkarmayı planladığını duyurdu (Reuters)

Üst düzey İranlı bir yetkili, çıkan neticenin Tahran'ın enerji piyasasındaki hedeflerini doğrudan etkilemesi beklenen üst düzey nükleer görüşmeler öncesinde “İran’ın, eski ABD Başkanı Donald Trump yönetimi yaptırımları sıkılaştırmadan önce olandan daha fazla petrol pompalamak istediğini” vurguladı.

Şarku’l Avsat’ın İran resmi haber ajansının IRNA’dan aktardığı habere göre, İran Ulusal Petrol Şirketi Genel Müdürü Muhsin Hüceste Mehr, “petrol üretimini günde beş milyon varilin üzerine çıkarmak için planlar yapıldığını” söyledi ve söz konusu amaç için herhangi bir ayrıntı ve zaman aralığı vermedi.

Bloomberg News' göre Hüceste Mehr, “İran yılının sonu olan Mart ayına kadar, İran'ın günlük üretim kapasitesinin dört milyon varile ulaşmasının planlandığını” ifade etti.

(Fotoğraf-Bloomberg News)

İran, eski ABD Başkanı Donald Trump 2015 nükleer anlaşmasından çekilmeden ve ülkenin enerji sektörlerini de hedef alan ciddi ekonomik yaptırımları yeniden uygulamadan önce de kabaca yakın miktarda ham petrol pompalıyordu.

İran, 1970'lerden bu yana en yüksek ham petrol üretim seviyeleri olan altı milyon varile yaklaşamadı.


Editörün Seçimi

Multimedya