Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır’dan Kovid-19’un yeni varyantlarına karşı yeni önlemler

Mısır’dan Kovid-19’un yeni varyantlarına karşı yeni önlemler

Pazar, 28 Kasım, 2021 - 11:30

Mısırlı yetkililer, Sağlık ve Nüfus Bakan Vekili Dr. Halid Abdulgaffar’ın kararı ile bütün valiliklerde koronavirüsün genetik dizilimini test etmek üzere alınan numune sayısının arttırılması ve özellikle turist yoğunluğunun yüksek olduğu valiliklerde varyantları gözlemlemek için Kovid-19'un mutasyona uğramış yeni bir türü olan Omicron varyantı ile mücadele kapsamında önlemlerini sıkılaştırdı.

Bakan, Sağlık ve Nüfus, Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanlıkları arasındaki koronavirüs konulu ortak bilim kurulu toplantısına başkanlık etti. Bakan toplantıda, yeni varyantları incelemek için Sağlık ve Nüfus Bakanlığı merkez laboratuvarları, üniversitelerdeki araştırma laboratuvarları ve Ulusal Araştırma Merkezi arasında sürekli koordinasyonun önemine vurgu yaptı.

Bakan, toplantı sırasında gözleme dayalı uygulamalara paralel olarak, Bakanlığın koronavirüs salgınına yanıt vermedeki kazanımlarını korumak amacıyla aşı tedarikini genişletme, vatandaşları aşılama ve kalabalıkları güvence altına alma planı kapsamında, gelişmekte olan Kovid-19 aşısı yapan merkezler üzerinden yoğun nüfuslu ve daha kalabalık bölgelerde aşılama faaliyetlerinin genişletildiğine değindi.

Bakan, ülkeye tüm giriş noktalarında karantinada uygulanan ihtiyati tedbirlere bağlı kalındığını vurguladı.  Ayrıca Koronavirüs Kriz Yönetimi Yüksek Komitesi tarafından dün yayınlanan ve Güney Afrika, Lesotho, Botsvana, Zimbabve, Mozambik, Namibya, Esvati̇ni̇ ülkelerinden diğer ülkelere seyahat etmek için dolaylı "transit" uçuşlar yoluyla gelenlerin hızlı bir DNA testinin yapılmasını içeren kararlarının dikkatli bir şekilde uygulanmasının önemini vurguladı.

Mısır´ın ulusal havayolu şirketi EgyptAir Cumartesi günü, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) virüsün yeni varyantı hakkında yaptığı duyurunun ardından Johannesburg’a karşılıklı uçuşları askıya alma kararını uygulamaya başladı.

Bu bağlamda resmi verilere göre, Mısır Sağlık Bakanlığı dün akşam yaptığı açıklamada, laboratuvar analizleri pozitif çıkan 913 yeni Kovid-19 vakası tespit edildiğini ve 65 kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdi.

Bakanlık verilerine göre Mısır’da Cuma akşamı itibariyle kayıt altına alınan toplam 354 bin 836 vaka olduğu belirtildi. Bunlardan 294 bin 903’ünün iyileştiği, 20 bin 237’sinin ise yaşamını yitirdiği bilgisi verildi.


Editörün Seçimi

Multimedya