Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

SOHR: İranlı milisler, Fırat’ın batısından Rakka kırsalına silah ve füze aktarıyor

SOHR: İranlı milisler, Fırat’ın batısından Rakka kırsalına silah ve füze aktarıyor

Pazar, 28 Kasım, 2021 - 14:30
Rakka kırsalında İran’a bağlı milisler (SOHR)

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), İran’a bağlı milislerin Deyr-i Zor’un doğu kırsalındaki Mayadin çölündeki Şibli anıtlarının bulunduğu bölgeye silah ve füze sevkiyatına başladığını öne sürdü.

SOHR’a göre, bölgedeki silah depolarından bir kısmı İran yapımı orta menzilli füzeler, silah ve mühimmat yüklü olan tırlar, milislerin eşliğinde Rakka çölü içindeki Madan’daki mevzilerine doğru yöneldi.

Bu adım, son zamanlarda bu milislerin yoğun bir şekilde hedef alınmasının ardından atıldı.

Fırat’ın batısındaki Deyr-i Zor’un doğu kırsalında dün İran’a bağlı milislerin nüfuz ettiği Ebu Kemal şehrinde şiddetli bir patlama meydana geldi.

SOHR birkaç gün önce, İran’a bağlı milislerin son zamanlarda Suriye’deki çeşitli nüfuz alanlarında yoğun hareketlerini sürdürdüklerini belirtti.

SOHR kaynakları, Halep’in doğusundaki Habuba köyündeki İran milislerinin askeri üssüne yeni bir askeri takviye grubunun geldiğini bildirdi.

Aynı kaynaklara göre, diğer askeri ve lojistik teçhizatın yanı sıra İran yapımı füzelerle yüklü tırlar son saatlerde üsse ulaştı.


Editörün Seçimi

Multimedya