Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fransa Sağlık Bakanı: Omikron varyantı muhtemelen Fransa’da yayılıyor

Fransa Sağlık Bakanı: Omikron varyantı muhtemelen Fransa’da yayılıyor

Pazar, 28 Kasım, 2021 - 13:00
Lyon’daki bir aşı merkezi (AFP)

Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) mutasyona uğrayan yeni varyantı Omikron’un muhtemelen Fransa’da yayılmakta olduğunu söyleyerek, hükümetin salgını kontrol altına almak için önlemleri sıkılaştıracağını vurguladı.

Bakan, bugün başkent Paris’teki bir aşı merkezinde yaptığı açıklamada, ülkede yeni varyantın henüz tespit edilmediğini bildirerek, saatler içerisinde bunun ortaya çıkabileceğine dikkat çekti.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Cuma günü Omikron’u endişe verici varyant kategorisine alırken, dünyanın dört bir yanında yeni varyantın aşılara dirençli olacağı ve yaklaşık iki yıldır devam eden salgını uzatacağı yönünde korkular var.

Omikron varyantının oldukça bulaşıcı olması mümkün, ancak uzmanlar henüz ağır semptomlara neden olup olmadığını bilmiyor.

Güney Afrika Sağlık Bakanı Joe Phaahla, Omikron olarak bilinen B.1.1.529 varyantının keşfedildiğini duyurdu.

Bunu takip eden saatlerde, ABD ve İngiltere de dahil olmak üzere birçok ülke Güney Afrika ve komşu Afrika ülkelerinden seyahati yasakladı.

Omikron, ortaya çıkışından bu yana Cuma günü finansal piyasalarda özellikle havayolları ve seyahat sektöründeki diğerler kurumların hisselerinin düşmesiyle ekonomiye hızlı bir darbe indirmeyi başardı.

Petrol fiyatları varil başına yaklaşık on dolar düştü. Dow Jones Endüstriyel Ortalaması, Ekim 2020 sonundan bu yana en kötü gününde yüzde 2,5 düşüşle kapandı. Avrupa hisse senetleri 17 ayın en kötü günlerini yaşadı.


Editörün Seçimi

Multimedya