Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır ve Senegal terörle mücadelede iş birliğini güçlendiriyor

Mısır ve Senegal terörle mücadelede iş birliğini güçlendiriyor

Bu adım, Afrika kıtasında istikrarı destekleme çabaları kapsamında geliyor.
Pazar, 28 Kasım, 2021 - 14:45

Mısır ve Senegal, Afrika kıtasında istikrarı destekleme çabaları kapsamında terörle mücadele konusundaki işbirliklerini güçlendiriyor. Mısır Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Dışişleri Bakanının Afrika İşleri Yardımcısı Büyükelçi Şerif İsa, Mısır ve Senegal arasındaki siyasi istişareler turuna başkanlık etti. Senegal’in başkenti Dakar’da, bakanlar düzeyinde gerçekleştirilen görüşmelere, Mısır’ın Senegal Büyükelçisi Noha Hader’de katıldı. Mısırlı taraflar, Senegal Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Büyükelçi Pierre Faye tarafları ağırlandı.” ifadelerine yer verildi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı’na göre, siyasi istişare oturumunun çalışmaları Pierre Faye tarafından açılırken, oturuma Afrika Birliği ve Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) dosyalarıyla ilgilenen, Senegal Büyükelçisi Stephan Sylvain Sambou başkanlık etti. İstişarelerde iki ülke arasında karşılıklı yatırım ve ticaret alanında ilişkileri güçlendirmenin yolları, terörle mücadele alanında işbirliğinin yanı sıra kıtadaki barış ve güvenlik konuları, bölgesel, kıtasal ve uluslararası konularda ortak ve sürekli koordinasyonun sağlanması ele alındı.

Taraflar aynı zamanda Mısır’ın 2019 yılında Afrika Birliği başkanlığı sırasında elde ettiği tecrübelerin, 2022 yılının başlarında Afrika Birliğin başkanlığını üstlenecek olan Senegal’e aktarılmasını da görüştü.

Mısır Dışişleri Bakanının Afrika İşleri Yardımcısı Büyükelçi Şerif İsa görüşmeler sırasında, Mısır’ın Afrika kıtasındaki halkların ekonomik ve sosyal isteklerinin gerçekleşmesini sağlayacak güvenlik ve istikrarı sağlamak için, Senegal’in tüm devlet kurumları ile çalışmaya hazır olduğunu belirtti. 

Sambou, Mısır’ın Afrika Birliği (AfB) başkanlığındaki deneyimine övgüde bulunarak, ülkesinin Mısır’ın bu deneyiminden yararlanmanın yanı sıra çeşitli siyasi, ekonomik ve kültürel alanlarda, kadrolarının hazırlanması ve yetiştirilmesinde ikili işbirliğinin sağlanmasını istediğini belirtti. Sambou, kıtasal ve uluslararası ortak çıkarlara dayalı konularında yakın işbirliğinin sürdürülmesinin önemini vurguladı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan dün akşam yapılan açıklamaya göre, bu görüşmeler sırasında, Mısır Kalkınma Ortaklığı Ajansı’nın Afrika ülkeleri için sunduğu kurslar ve bu kurslardan özellikle de kapasite geliştirme, eğitim, güvenlik, teknik, iletişim ve tarım sektörlerinde Senegal’in yararlanması imkanının yanı sıra Mısırlı şirketlerin Senegal pazarına girmesinin önünü açılması ve turizm, sağlık, konut ve yol yapımı sektörlerinde Mısır’ın tecrübelerinden yararlanması ele alındı. Açıklamada ayrıca, Mısır ve Senegalli taraflar arasında çeşitli alanlarda yakın koordinasyonun sürdürülmesinin ve Kahire’de ikinci tur istişarelerin gerçekleştirilmesinin kararlaştırıldığı belirtildi.


Editörün Seçimi

Multimedya