Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere, şiddetli fırtınanın ardından buzlanma ile mücadele etmeye hazırlanıyor

İngiltere, şiddetli fırtınanın ardından buzlanma ile mücadele etmeye hazırlanıyor

Pazartesi, 29 Kasım, 2021 - 09:30
İngiltere’de kötü hava koşulları ile mücadele ediyor (AFP)

İngiltere, İskoçya’da üç kişinin hayatını kaybetmesine ve binlerce kişinin elektriksiz kalmasına neden olan güçlü bir fırtınanın ardından buzlanma ile mücadele etmeye hazırlanıyor.

Irwin Fırtınası, Avrupa’da etkisini göstermeden önce Cuma günü saatte yaklaşık 160 kilometre hıza ulaştı.

Şiddetli kar yağışı nedeniyle Premier Lig takımlarından Pazar (dün) günü oynanması beklenen Burnley- Tottenham maçı ertelendi. Fırtına nedeniyle ülke genelinde karayolu ve demiryolu ulaşımında aksaklıklar yaşandı.

Meteoroloji uzmanları İskoçya’dan güneye doğru hareket eden soğuk hava dalgası nedeniyle Londra’da sıcaklığın sıfırın altına düşeceğini, bazı bölgelerde ise eksi 10 dereceye kadar düşebileceği konusunda uyarıda bulundu.

İngiltere Sağlık Güvenliği Kurumu, hava durumu konusunda uyarıda bulunarak halkı buzlanma tehlikesine karşı önlem almaya çağırdı.

Birleşik Krallık’ta faaliyet yürüten bir elektrik şirketine göre geçtiğimiz Cuma günü İskoçya’da 100 binden fazla kişi elektriksiz kalırken, Pazar günü ise 45 bin kişi elektriksiz kaldı.

Şirketin operasyon müdürü Mark, Irwin Fırtınasının neden olduğu hasarın 2018 yılında Doğudan Gelen Canavar ismi verilen soğuk hava dalgasından 3 kat daha fazla hasar verdiğini açıkladı.

Mark, “Ekiplerimiz, fırtınadan etkilenen bölgelerin yıllar boyunca gördüğü en kötü koşullar ile mücadele ediyor. Elektrik kesintisi birkaç gün boyunca normale dönmeyebilir” dedi.

Polis, fırtına nedeniyle düşen ağaçların Cuma günü İngiltere’nin kuzeybatısında, İskoçya’da ve İrlanda’nın kuzeyinde toplamda 3 kişinin ölümüne neden olduğunu belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya