Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Burhan, Sudan-Etiyopya çatışmasının ardından Faşaka bölgesini ziyaret etti

Burhan, Sudan-Etiyopya çatışmasının ardından Faşaka bölgesini ziyaret etti

Pazartesi, 29 Kasım, 2021 - 12:00
Ordu Komutanı Korgeneral Abdulfettah el-Burhan'ın ziyareti esnasında (Sudan TV)

Sudan TV, Egemen Konsey Başkanı ve Ordu Komutanı Korgeneral Abdulfettah el-Burhan'ın Sudan ve Etiyopya güçleri arasında meydana gelen şiddetli çatışmalardan sonra iki ülke arasındaki tartışmalı Faşaka bölgesine gitti. geldiğini bildirdi.

Alman Haber Ajansı'na göre askeri kaynaklar, Cumartesi günü şafak vakti Etiyopya ile sınır şeridinde meydana gelen çatışmalarda 21 Sudanlı askerin öldüğünü ve en az 30 kişinin yaralandığını bildirdi.

Etiyopya kuvvetlerinin Barakat Nureen'in doğusundaki Sudan topraklarına 17 kilometre derinlikteki Melkamo yerleşim birimine girmesinin ardından çatışmalar çıktı.

Sudan ve Etiyopya sınırı, Sudan ordusunun güçlerini Faşaka topraklarında yeniden konuşlandırdığı ve Etiyopya ordusunun milislerin kontrolü altındaki bölgeyi geri almasınnın ardından geçen yılın Kasım ayından bu yana askeri gerginliğe tanık oluyor. 

Etiyopya ise Sudan Silahlı Kuvvetlerini, topraklarına girerek ve tarım alanlarını işgal ederek sınırdaki gerginliği alevlendirmekle suçluyor.


Editörün Seçimi

Multimedya