Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BM Suriye Özel Temsilcisi, Anayasa Komitesi toplantısını görüşmek üzere Şam’a gidecek

BM Suriye Özel Temsilcisi, Anayasa Komitesi toplantısını görüşmek üzere Şam’a gidecek

Pazartesi, 29 Kasım, 2021 - 10:00
BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen 2020’de Şam ziyaretinde (EPA)

Suriye’nin başkenti Şam’daki yerel gazetelere göre, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen’in iki günlük bir ziyaret için bu hafta Şam’a gitmesi bekleniyor.

Suriye merkezli El-Vatan gazetesi, Arap diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberinde, Salı günü Şam’a gidecek olan Pedersen’in Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad ile görüşeceğini bildirdi.

Pedersen’in, BM Cenevre Ofisi’nde bu yıl sonundan önce yapılması beklenen, Anayasa Komitesi’nin anayasa değişikliği konulu 7. tur toplantılarını düzenleme olasılığını görüşmesi bekleniyor.

Ancak, gazeteye konuşan diplomatik bir kaynak, bu turun yılbaşı sonrasına veya Şubat ayı başına ertelenebileceğini öne sürdü.


6. tur görüşmelerde neler oldu?

Pedersen, Ekim ayında Cenevre’de Şam temsilcileri ile muhalefet arasında anayasa konusunda yapılan görüşmelerin ilerleme kaydedilmeden sona erdiğini belirterek, büyük hayal kırıklığı yaşadığını dile getirmişti.

Anayasa Komitesi’nin 2019’da kuruluşundan bu yana tarafların önemli bir ilerleme kaydetmediği 6. oturum, rejimi temsilen 15 üye, muhalefeti temsilen 15 üye ve sivil toplumdan 15 üyenin katılımıyla gerçekleşmişti.

Anayasa Komitesi’nin iki eş başkanı, rejimi temsilen Ahmed Kuzbari ve muhalefeti temsil eden Hadi el-Bahra, anayasa reformunun nasıl ilerleyebileceğini tartışmak için Cenevre’de ilk kez bir araya gelmişti.

Pedersen geçen ay düzenlediği basın toplantısında, 6. tur görüşmelerin hiçbir ilerleme kaydedilmeden sona ermesi nedeniyle 45 üyeye yaşanan hayal kırıklığını ifade ettiğini söylemişti.

BM Suriye Özel Temsilcisi, “Fikir birliğine ulaşma konusunda yapıcı bir tartışma yürütme hedefine ulaşamadık. Bu süreci nasıl devam ettireceğimiz konusunda net bir anlayışa varamadık” şeklinde konuşmuştu.

Rejim heyeti, son oturumda ‘Suriye’nin egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü’ ve ‘terör ve radikalizm’ konulu iki ayrı anayasa taslağı sunmuştu.

Muhalefet heyeti, ‘ordu, güvenlik güçleri ve istihbarat’ konularında öneri sunarken, sivil toplum temsilcilerinden oluşan heyet ise ‘hukukun üstünlüğü’ konulu anayasa taslakları önermişti.

Tarafların ortak paydalar üzerinde veya en azından ihtilaf noktalarında anlaşmaları gerekiyordu. Ancak bunu başaramadılar.

Pedersen’a göre, muhalefet yazılı bir teklif sunarken, rejim heyeti hiçbir şey yapmadı.

BM, bu sürecin 2011’den bu yana yaklaşık yarım milyon insanı öldüren çatışmayı sona erdirmenin yolunu açacağını umuyor.

Suriye resmi haber ajansı SANA’nın haberine göre, rejim heyetinin başındaki Ahmed Kuzbari, toplantının ardından yaptığı açıklamada, “Muhalefetin bazı önerileri ne yazık ki gerçeklikten uzaktı. Hatta bazıları zararlı fikirleri, saldırgan gündemleri içeriyordu” şeklinde konuşmuştu.

Hadi el-Bahra ise, Kuzbari’nin iddialarının reddetmişti.

Bahra, rejimin bir sonuca varma niyetinin olmadığını söyleyerek, heyetin uzlaşmaya varmak için bir öneri sunmamasından duyduğu üzüntüyü dile getirmişti.

Pedersen, bu hafta Şam’a yapacağı ziyaretin ardından, önümüzdeki ay ikincisi yapılması planlanan DEAŞ Karşıtı Uluslararası Koalisyon toplantısına katılmak üzere Brüksel’e hareket edecek.


Editörün Seçimi

Multimedya